ŠRVZP

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

MATEŘSKÁ ŠKOLA HRADEŠÍN
 


 

1. Vymezení RVP pro předškolní vzdělávání

2. Předškolní vzdělávání v systému vzdělávání a jeho organizace

3. Pojetí a cíle předškolního vzdělávání

4. Vzdělávací obsah v RVP pro předškolní vzdělávání

5. Vzdělávací oblasti

6. Vzdělávací obsah ve školním vzdělávacím programu

7. Podmínky předškolního vzdělávání

 8. Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

9. Vzdělávání dětí na

10. Vzdělávání dětí od dvou do tří let

11.Distanční vzdělávání

12. Autoevaluace  školy a hodnocení výsledků vzdělávání

 13. Zásady pro zpracování školního vzdělávacího program

 14.Kriteria souladu rámcového a školního vzdělávacího programu

 15. Povinnosti učitele mateřské školy

                
 

 

1.PLATNOST A VYMEZENÍ RVP PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Rámcový program Mateřské školy Hradešín je platný od 3.1 2018,upraven 3.1 2018 na pedagogicko – provozní poradě se všemi zaměstnanci

 

“MÁME RÁDI SVĚT KOLEM NÁS“


Identifikační údaje :
Mateřská škola Hradešín, okr. Kolín, byla zřízena 1. 9. 2011 jako příspěvková organizace.
IČO: 72540885
Adresa: 282 01 Český Brod, Hradešín 169

Ředitelka: 606 136 971
Školní jídelna: 606 136 971
Třída sluníček : 601364870
Třída Hvězdiček :602738474

Více zde: https://mshradesin.webnode.cz/


E-mail: ms.hradesin@seznam.cz
Statutární zástupce: Vladimíra Prejzová
Zřizovatel školy: Obec Hradešín

 

 Obecná charakteristika školy
Mateřská škola Hradešín zahájila svou činnost 1. 9. 2011. Do MŠ jsou přednostně přijímány děti z Hradešína a dále z přilehlých obcí (Škvorec, Třebohostice, Doubek, Rostoklaty). Děti jsou rozděleny dle věku do dvou tříd po 20 dětech (třída Sluníček a Hvězdiček).
Jednopodlažní budova, která byla zrekonstruována z objektu původně sloužícího potřebám armády, leží na okraji obce. V její těsné blízkosti se nachází velký pozemek stíněný vzrostlými stromy s přírodním svahem. Podle možností zřizovatele a školy bude zahrada postupně vybavována tak, aby vyhovovala potřebám předškolních dětí. Pro pohybové činnosti využíváme blízkého hřiště v obci a travnatého pozemku školy.
Třídy jsou vzhledem k počtu dětí prostorné, světlé a vzdušné s výhledem do zahrady. Dostatečně velký prostor umožňuje vytvoření pracovních center a hracích koutků a míst pro rušnější pohybové aktivity či odpočinek dětí.
Na třídy bezprostředně navazují šatny a sociální zařízení pro potřeby dětí.
Součástí školy je nově otevřená vývařovna, která zabezpečuje školní stravování dle norem stravování dětí předškolního věku.
Při tvorbě programové nabídky vycházíme z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, snažíme se do našich představ zakomponovat i jiné prvky, které nás oslovily.
Klademe důraz na celkový rozvoj osobnosti dítěte s přihlédnutím k jeho individualitě, upřednostňujeme rozvíjení smyslového vnímání jako základu přirozeného poznávání. Veškeré snažení všech zaměstnanců školy směřuje k tomu, aby se děti v mateřské škole cítily spokojené, prožily mnoho radostných chvil, optimálně rozvíjely svoje schopnosti, dovednosti, nadání a prostředí školy, aby se co nejvíce přiblížilo rodinnému.
Při realizaci vzdělávacího procesu vycházíme především z vlastních prožitků dětí, chceme, aby získaly fyzickou, psychickou i sociální samostatnost, byly zdravě sebevědomé a sebejisté. Probouzíme v dětech aktivní zájem o okolní svět, chuť naslouchat, objevovat, učit se. Ve vzdělávání dětí se neobejdeme bez aktivní účasti rodičů. Snažíme se proto školu co nejvíce otevřít, nabízíme společné akce, konzultace o výchovných problémech, přednášky a podobně.
RVP PV stanovuje elementární vzdělanostní základ, na který může navazovat základní vzdělávání, a jako takový představuje zásadní východisko pro tvorbu školních vzdělávacích programů i jejich uskutečňování.
RVP PV určuje společný rámec, který je třeba zachovávat. Je otevřený pro školu, učitele i pro děti a vytváří tak podmínky k tomu, aby každá škola, resp. pedagogický sbor, jakákoli odborná pracovní skupina, profesní sdružení či každý jednotlivý pedagog mohli – za předpokladu zachování společných pravidel – vytvářet a realizovat svůj vlastní školní vzdělávací program.
S platností nového školského zákona se RVP PV stává dokumentem směrodatným nejen pro nositele předškolního vzdělávání (pro pedagogy), ale také pro zřizovatele vzdělávacích institucí i jejich odborné a sociální partnery.

 

 2. PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V SYSTÉMU VZDĚLÁVÁÍ A JEHO ORGANIZACE

 Provoz mateřské školy

Mateřská škola je otevřena od 7.00 do 16.30.

V tuto dobu je rodičům k dispozici i parkoviště před budovou školy.

Rodiče přivádějí děti zpravidla do 8.00 hodin. Po dohodě s učitelkou mohou dítě přivést a vyzvednout v jinou dobu. 

Přijímání dětí

         Povinné předškolní zdělávání od 1.9.2017

Informace pro rodiče o novinkách v předškolním vzdělávání v roce 2017.

V předškolním vzdělávání, tedy v docházce dětí do MŠ, dochází v roce 2017 k podstatným změnám. Od 1. září bude pro děti od 5 let docházka do MŠ povinná. Každý rodič bude povinen přihlásit od září své předškolní dítě do MŠ. Termíny zápisů do všech MŠ je stanoven školským zákonem na období od 2. do 16. května 2017. Všechny děti z Hradešína /školského obvodu/ mají místo pro své předškolní dítě garantováno. Pokud rodič své dítě do MŠ nepřihlásí, bude tak porušovat zákon a hrozí mu přestupkové řízení.

Jak bude organizačně probíhat výuka předškolních dětí a dětí s odklady školní docházky v MŠ:

Docházka dítěte bude povinná každý den, kromě školních prázdnin, v rozmezí minimálně 4 hodin denně /např. 8,00 – 12,00/

Rodič bude povinen písemně omlouvat nepřítomnost svého dítěte /pravidla ve školním řádu MŠ/ - např. i pozdní příchody

V případě, že dítě nebude docházet do MŠ, bude kontaktováno pracoviště /Orgán sociálně-právní ochrany dětí/ a bude zahájeno správní řízení

Rodiče za tyto děti nebudou platit „školné“

Možnost individuálního vzdělávání předškolních dětí a dětí s odkladem školní docházky

Individuální vzdělávání

Zákonný zástupce dítěte, které bude plnit povinnost předškolního vzdělávání, má možnost zvolit formu individuálního vzdělávání. Nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku je povinen oznámit tuto skutečnost řediteli mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání. Pravidla individuálního vzdělávání jsou podrobněji popsány ve Školním řádu mateřské školy. Ředitel mateřské školy doporučí zákonnému zástupci dítěte přehled oblastí, v nichž má být dítě vzděláváno a dohodne se zákonným zástupcem dítěte způsob ověření a termíny ověření, včetně náhradních termínů. Termín bude zákonným zástupcům sdělen písemně. Mateřská škola ověří úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a případně doporučí zákonnému zástupci další postup při vzdělávání. Zákonný zástupce dítěte, které je individuálně vzděláváno, je povinen zajistit účast dítěte u ověření. Ředitel mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání, ukončí individuální vzdělávání dítěte, pokud zákonný zástupce dítěte nezajistil účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu. Odvolání proti rozhodnutí ředitele mateřské školy o ukončení individuálního vzdělávání dítěte nemá odkladný účinek. Po ukončení individuálního vzdělávání dítěte nelze dítě opětovně individuálně vzdělávat. Výdaje spojené s individuálním vzděláváním dítěte hradí zákonný zástupce dítěte s výjimkou speciálních kompenzačních pomůcek a výdajů na činnost mateřské školy, do níž bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání.

 

Podmínky individuálního vzdělávání:

Rodič musí přihlásit své dítě v době zápisu do MŠ a současně písemně oznámit o individuálním vzdělávání.

Dle doporučení MŠ musí rodič své dítě vzdělávat v domácím prostředí a shromažďovat o vzdělávání podklady, které předloží při povinném přezkoušení.

Rodič je povinen se s dítětem zúčastnit přezkoušení v MŠ v daném termínu /listopad, prosinec/

Individuální vzdělávání může být zrušeno kdykoliv rodičem nebo MŠ, pokud zákonný zástupce dítěte nezajistil účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu (ukončí ředitel školy; odvolání proti rozhodnutí ředitele mateřské školy o ukončení individuálního vzdělávání dítěte nemá odkladný účinek; dítě nelze opětovně individuálně vzdělávat), dítě zahájí pravidelnou denní docházku, 

V době individuálního vzdělávání je dítě zapsáno v MŠ, ale nemá nárok na účast při akcích či aktivitách školy, ani na stravné.

Distanční vzdělávání

Pokud jsou naplněny důvody uvedené v odst. 1 § 184a školského zákona je mateřská škola povinna zajistit dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné, vzdělávání distančním způsobem.

Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, má povinnost se vzdělávání distanční formou účastnit.

Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte pro toto vzdělávání.

Distanční výchova probíhá jak na webových tak na facebookových tránkách,posílání úkolů zákonným rodičům emailem.

Vzdělávání distančním způsobem mateřská škola uskutečňuje podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a školního vzdělávacího programu

 

Podmínky pro přijímání dětí:
do mateřské školy jsou přijímány děti ve věku od 2 do 6 let na základě doporučení lékaře a žádosti rodičů.

Kritéria pro přijetí dítěte v době konání zápisu do MŠ, vždy v souvislosti s přiděleným registračním (pořadovým) číslem při zápisu:

  1. Přednostně se přijímají děti v posledním roce předškolní výchovy, jejichž vzdělávání v MŠ je povinné, s trvalým pobytem ve školském obvodu Hradešín
  2. Přednostně se přijímají děti v posledním roce předškolní výchovy, jejichž vzdělávání v MŠ je povinné, s trvalým pobytem v jiném školském obvodu .
  3. Dále se přednostně přijímají děti, které před zahájením školního roku dovrší 4 let věku, s trvalým pobytem ve školském obvodu Hradešín.
  4. Následně se přijímají děti, které před zahájením školního roku dosáhnou 3 let věku s trvalým pobytem ve školském obvodu Hradešín
  5. Následně se přijímají děti, které před zahájením školního roku dosáhnou 3 let věku s trvalým pobytem mimo školský obvod Hradešín.
  6. Poté se přijímají děti mladší 3 let, které nejdéle k začátku školního roku (1.9)dovrší 2 let,s účinností od 1.9 2020.

Přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání mimo termín zápisu

Dítě starší 2 let, může být přijato k předškolnímu vzdělávání i mimo termín zápisu (v průběhu školního roku), do naplnění kapacity školy.

Pro rozhodování o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání nejsou stanovena žádná kritéria.

Při rozdělování dětí do tříd přihlížíme k různorodému složení třídy i k přání rodičů. Každému nově příchozímu dítěti je umožněna přiměřená doba na adaptaci a jsou navozeny potřebné podmínky pro nenásilné začlenění. Pro nejmladší děti je určena třída Sluníček, kde si děti v menším počtu zvykají na režim školy a odloučení od rodičů. Čtyřleté děti pak přecházejí do třídy Hvězdiček, a pokud není důvod ke změně, děti tam se stejnými učitelkami zůstávají po celou dobu docházky do mateřské školy. Dle možností mohou být sourozenci umístěni v jedné třídě. Rodič se po domluvě s učitelkou může zapojit do programu třídy a tím usnadnit svému dítěti zvyknout si na nové prostředí.

 

Uspořádání tříd

Hvězdičky – 1. třída - oranžová – 20 dětí  4 – 7 let

Sluníčka – 2. třída – zelená- 20 dětí 2– 4 roky

V případě integrace dětí se speciálními potřebami nebo většího počtu dětí mladších 2 let se počet dětí na třídě snižuje dle platných nařízení.

 Stravování

Stravování dětí i personálu je zajištěno ze školní jídelny MŠ Hradešín. S jídelníčkem se mohou rodiče seznámit na nástěnce školy. Stravování probíhá dle platných norem, podporuje zdravou životosprávu a rozmanitost

 

3. POJETÍ A CÍLE PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Specifikace předškolního vzdělávání metody a formy práce

Školní vzdělávací program vznikl na základě analýzy dosavadního průběhu vzdělávání a podmínek v mateřské škole ředitelkou školy, pracovnicemi školy a rodiči. ŠVP sestavila ředitelka školy Vladimíra Prejzová ve spolupráci s pedagogickými pracovnicemi. ŠVP byl schválen na pedagogické radě dne 2.9.2013.
Název programu:
„Máme rádi svět kolem nás“
Cíl vzdělávacího programu:
Rozvíjet fyzické a psychické schopnosti dětí
pečovat o jejich tělesný rozvoj a zdraví, vést je ke zdravému životnímu stylu
systematicky rozvíjet řeč a vyjadřovací schopnosti dětí, tvořivost, fantazii, rozvíjet praktické dovednosti dětí, zájmy a nadání
rozvíjet schopnost přemýšlet a samostatně se rozhodovat
motivovat děti  k aktivnímu poznávání a učení
podporovat jejich zájem poznávat nové věci kolem sebe
vyjadřovat své city a pocity, vést k pozitivnímu myšlení
učit děti vnímat lidské a společenské hodnoty a tyto hodnoty přijímat
nedotknutelnost lidských práv a osobní svobody
rovnost všech lidí
solidarita se slabšími a ohroženými, péče o ně, ohled na jiné
schopnost dětí komunikovat, spolupracovat, navazovat přátelství a kamarádství
pochopení kulturních tradic a hodnot
pochopení multikulturní společnosti a porozumění pro jejich rozdílné hodnoty
vytvářet a zaujímat postoje k sobě i svému okolí
rozvíjet poznání sebe sama, vlastních zájmů, možností a potřeb
rozvoj sebevědomí a sebedůvěry dětí
podílet se na společném životě ve škole i v rodině, spolupracovat, spoluodpovídat, tolerovat, akceptovat
jednat svobodně a být odpovědný za svá rozhodnutí
Popis a formy vzdělávání:
Vzdělávání se uskutečňuje během celého dne ve všech činnostech a situacích, které se v mateřské škole naskytnou. Třídy jsou smíšené a věkové skupiny jsou v nich zastoupeny rovnoměrně, po celou dobu docházky navštěvuje dítě jednu třídu (stejný kolektiv i pedagogické pracovnice). Děti přicházejí do mateřské školy podle potřeb rodiny a vybírají si podle svých potřeb:
spontánní aktivity
kuchyňka /vybavení: kuchyň, nádobí, nákupní košíky, ovoce, zelenina, pracovní zástěry, různé obaly od potravin, mobilní stolky a židličky/
domeček /stan, velké kostky pro stavbu paravanu, deky, polštáře/
odpočívací zóna /velká matrace, polštářky, plyšová zvířátka/
dopravní koutek /auta, garáž, autodráha, dostatek kostek, dopravní značky, doplňky policie/
pracovní koutek /nářadí, kostky, různé materiály/
kadeřnictví /hřebeny, fény, kosmetika, korále, křeslo, zrcadlo/
obchod /nákupní košíky, tašky, různé obaly, ovoce, zelenina, pokladny, papírové peníze/
lékař /oblečení, vybavení lékaře, zdravotní sestry, obvazy, obaly od léků/
čtenářský koutek /knihy a časopisy, stolek, židličky/
konstruktivní hry /velký výběr různých stavebnic, korálky, didaktické pomůcky, puzzle, kostky/
výtvarný koutek /s dostatkem různého výtvarného materiálu/
společenské hry /různé stolní hry – člověče, nezlob se, dáma, šachy, cesta do domečku, karty, pexeso/
pohybové aktivity /s různými TV pomůckami, balančními míči, kužely, kostkami, švihadly apod./
řízené činnosti /individuální, skupinové, kolektivní/ - pohybové činnosti, manipulační činnosti, smyslové a psychomotorické činnosti, kognitivní a grafické činnosti, didaktické hry, rozhovory, vyprávění, přednes, recitace, sluchová a řečová cvičení, pozorování, četba, poslech, sledování pohádek, dramatické činnosti, hudební činnosti, námětové hry, řešení, zkoumání, objevování, společenské hry, pokusy, experimenty, vycházky, výlety, ekologicky motivované hry

Formy vzdělávání mají charakter hry, zábavy, zajímavých činností pro děti, probouzejí aktivní zájem v dítěti, chuť dívat se kolem sebe, naslouchat a objevovat. Vycházejí z dětské volby, dětské zvídavosti a potřeby objevovat.
Výchovně vzdělávací metody:
metoda prožitkového učení
metoda kooperativního učení hrou a činnostmi dětí
situační učení (vytváření a využívání situací, které poskytují dětem praktické ukázky životních souvislostí)
spontánní sociální učení (založené na principu nápodoby)
didaktické učení (založené na principu vzdělávací nabídky, na individuální volbě a aktivní účasti dítěte)
Výchovné zásady při práci s dětmi od 3 do 6 let:
zásada cílevědomosti /systematicky směřovat k vytčenému cíli/
zásada jednoty a důslednosti požadavků výchovného působení /jednotně působit na dítě jak v MŠ, tak i v rodině/
zásady přiměřenosti /vztahuje se na všechny oblasti výchovně vzdělávacího procesu – obsah, formy i metody výchovného působení. Nepřiměřený je nejen takový obsah, formy a metody, který děti přetěžuje, ale i takový, který je nezatěžuje dostatečně/
zásada uvědomělosti a aktivnosti
zásada názornosti /využívat veškeré smyslové vnímání, používat co nejvíce příklad a konkrétní vzor/
zásada soustavnosti a postupnosti / výchovně vzdělávací proces vést v každé etapě jako promyšlený nepřetržitý celek a začleňovat působení všech výchovných činitelů/, postupovat od nejjednoduššího ke složitějšímu, od známého k neznámému, od bližšího ke vzdálenému/
zásada trvalosti /při osvojování dovedností a návyků zapojovat co nejvíce smyslů, podporovat aktivitu dětí, vhodně motivovat a opakovat/
zásada spojení kolektivní výchovy s individuální péčí / výchova v kolektivu uspokojuje touhu a potřebu dítěte komunikovat s druhým, stýkat se a žít s vrstevníky, je však nutné znát i individuální zvláštnosti každého dítěte, aby mohl být vytvořen prostor pro individuální uplatnění a rozvoj schopností, potřeb a zájmů jedince.

Cíle předškolního vzdělávání

Klíčové kompetence
Mateřská škola vždy rozdává pohodu a radost heterogenním skupinám dětí, nabízí pestrý seznam akcí a nadstandardních aktivit, otevírá se dokořán potřebám celých rodin včetně sourozenců a prarodičů. Individuální péčí vede cíleně děti ke vstupu do základní školy a seznamuje děti se současným společenským životem.

Tímto směrem pokračujeme i dále. Zachováváme osvědčené zásady a doplňujeme je o nové přístupy ke vzdělání předškolních dětí realizací dalších nápadů, které vedou děti k větší samostatnosti a tvořivosti a současně k odpovědnosti a ohleduplnosti k vrstevníkům i dospělým.

Mateřská škola není jenom nově přestavěnou budovou s novým vybavením a personálem, ale řadí se ke školám s novým způsobem myšlení a vzdělávání vycházejícího ze současného trendu a to hlavně v oblasti ekologické výchovy dětí - projekt „ Pošembeří „

Chceme, aby i nadále byla škola místem, kde se plní přání a touhy dětí po kolektivu vrstevníků a kde je odbornou individuální péčí rozvíjena jejich tvořivost, schopnosti i talent. K tomu přidáváme větší důraz na pohybové dovednosti a další aktivity pro děti i celé rodiny.

Obecné cíle a hlavní cíl mateřské školy

1. Rozvíjení dítěte a jeho schopnosti učení

2. Osvojení si základů hodnot, na nichž je založena naše společnost

3. Získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí.

Základní východiska koncepce

- Spolupráce se ZŠ Škvorec – předškolní seznamování před nástupem na ZŠ

- Pohybové aktivity a zdravý životní styl

- Kvalifikace a odbornost personálu – vzdělávání,školení,inzerce

Podmínky pro jejich další systematické vzdělávání:

- prostřednictvím center pro další vzdělávání, on-line kurzů a školení

- studiem odborných knih a časopisů

- samostudiem

Všechny učitelky byly proškoleny v práci na PC a práci s interaktivní tabulí, každý rok se účastní nejméně dvou seminářů v dalším vzdělávání dle vlastního výběru, určených pro děti předškolního věku a informují o nich své kolegyně. Učitelky mají dále k dispozici odbornou a dětskou literaturu a časopisy, kterou využívají pro svoje sebevzdělání i pro práci s dětmi.

Obtížné úkoly předškolní výchovy ve zdravém a pohodovém prostředí plném nových podnětů vedoucích dítě k tvořivosti a k zájmu o nepoznané může plnit jen nekonfliktní pracovitý kolektiv kvalifikovaných pedagogů se stálým zájmem o další vzdělání. Důležitá je i dobrá spolupráce učitelek mezi sebou, spolupráce s vedením školy i vystupování učitelek na veřejnosti.

Komunikace s rodinou

Mateřská škola doplňuje funkci rodiny, která je v současné době často neúplná nebo velmi zaměstnaná. Pro výchovné působení na dítě je předpokladem dobrá spolupráce rodiny a školy se vzájemným respektem. Preferujeme každodenní komunikaci s rodiči a trvalou možnost rodičů kdykoliv nahlédnout do provozu školy.

Konzultační hodiny pro rodiče – dle dohody

Vánoční + Velikonoční besídky

Akce školy – vítání občánků,rozsvěcení vánočního stromu,jarmarky,ekologická odpoledne se zastupitelem obce panem Olivou.

Dlouhodobé cíle

Vytvořit pohodové prostředí pro děti předškolního věku

V současné době se klade důraz na volnější výchovu dětí, u které jsou stanoveny volnější hranice a kde má dítě větší odpovědnost. Dítě má větší možnost volby a učitelka zde slouží jako poradce a pomocník. Dítě má mít možnost seznámit se s reálným životem nejen s obrázků a vysvětlováním, ale hlavně praktickou činností a v nesoutěživém prostředí, ve kterém může každý v něčem vyniknout.

V současné rodině je dítě středem pozornosti. Má méně povinností a minimální omezení s minimální námahou. V mateřské škole si zvyká na určitý režim, učí se naslouchat druhým, komunikovat, prosadit se, rozhodnout se, všímat si a rozumět věcem i mimo své blízké okolí.

Našim cílem je naučit děti správnému chování ve skupině vrstevníků i ve společnosti, vážit si hodnot i přírodních krás. Vedeme je k samostatnosti a zodpovědnosti samy za sebe a chtěli bychom, aby se tak automaticky chovaly i bez přítomnosti dospělého.

Zdravá výživa a zvýšení tělesné aktivity

Posílení tělesné zdatnosti a obratnosti, otužování, zdravá strava a pitný režim, život bez nadváhy s dostatkem pohybu a se správným držení těla, duševní pohoda, prevence kouření a drog, předcházení úrazům a bezpečnější prostředí, to jsou hlavní zásady, které bychom chtěli dětem již od útlého věku vštěpovat.

V této přetechnizované a médii ovládané době jsou děti velice zranitelné a citlivé. Potřebují naučit se radovat z obyčejných dětských zážitků a zjistit, že zábava není jen hrát na počítači a dívat se na televizi. Chtěli bychom, aby děti nebyly jen konzumenty všední zábavy, ale aby samy objevovaly a tvořily estetické prostředí a obohacovaly svůj život novými prožitky.


4. VZDĚLÁVACÍ OBSAH V RVP PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Vzdělávací program mateřské školy Hradešín„Máme rádi svět kolem nás „

Vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání

a je aktuálně doplňován Ročním plánem.

Téma máme rádi svět kolem nás nenásilnou formou připravuje děti již od předškolního věku na ochranu naší země i planety. Ekologie je palčivý problém této doby, proto se snažíme dětem formou hry toto téma přiblížit,pomocí výrobků z rec. odpadu, ekologických odpoledních setkáních s panem Olivou, úklidových odpoledních chvilek, pěstitelských pracích.

Vzdělávací program představuje propojený celek, který má svá specifika. Je zaměřen hlavně na integraci, dostatek prostoru pro individualizaci a spontánní projev dítěte, na prožitkové učení a učení hrou a činností.

 

5.VZDĚLÁVACÍ OBSAH

Dítě a jeho tělo

Záměrem vzdělávacího úsilí pedagoga v oblasti biologické je stimulovat a podporovat růst a neurosvalový vývoj dítěte, podporovat jeho fyzickou pohodu, zlepšovat jeho tělesnou zdatnost i pohybovou a zdravotní kulturu, podporovat rozvoj jeho pohybových i manipulačních dovedností, učit je sebeobslužným dovednostem a vést je k zdravým životním návykům a postojům.
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
uvědomění si vlastního těla
rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsahu pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka apod.), ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí
rozvoj a užívání všech smyslů
rozvoj fyzické i psychické zdatnosti
osvojení si věku přiměřených praktických dovedností
osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, o pohybových činnostech a jejich kvalitě
osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí
vytváření zdravých životních návyků a postojů jako základů zdravého životního stylu
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
lokomoční pohybové činnosti (chůze, běh, skoky a poskoky, lezení), nelokomoční pohybové činnosti (změny poloh a pohybů těla na místě) a jiné činnosti (základní gymnastika, turistika, sezónní činnosti, míčové hry apod.)
manipulační činnosti a jednoduché úkony s předměty, pomůckami, nástroji, náčiním, materiálem; činnosti seznamující děti s věcmi, které je obklopují a jejich praktickým používáním
zdravotně zaměřené činnosti (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační cvičení)
smyslové a psychomotorické hry
konstruktivní a grafické činnosti
hudební a hudebně pohybové hry a činnosti
jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti v oblasti osobní hygieny, stolování, oblékání, úklidu, úpravy prostředí apod.
činnosti zaměřené k poznávání lidského těla a jeho částí
příležitosti a činnosti směřující k ochraně zdraví, osobního bezpečí a vytváření zdravých životních návyků
činnosti relaxační a odpočinkové, zajišťující zdravou atmosféru a pohodu prostředí
příležitosti a činnosti směřující k prevenci úrazů (hrozících při hrách, pohybových činnostech a dopravních situacích, při setkávání s cizími lidmi), k prevenci nemoci, nezdravých návyků a závislostí
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
zachovávat správné držení těla
zvládnout základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci, běžné způsoby pohybu v různém prostředí (zvládat překážky, házet a chytat míč, užívat různé náčiní, pohybovat se ve skupině dětí, pohybovat se na sněhu, ledu, ve vodě, v písku)
koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla, sladit pohyb s rytmem a hudbou
vědomě napodobit jednoduchý pohyb podle vzoru a přizpůsobit jej podle pokynu
ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem
vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů (sluchově rozlišovat zvuky a tóny, zrakově rozlišovat tvary předmětů a jiné specifické znaky, rozlišovat vůně, chutě, vnímat hmatem apod.), ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku (zacházet s předměty denní potřeby, s drobnými pomůckami, s nástroji, náčiním a materiálem, zacházet s grafickým a výtvarným materiálem, např. s tužkami, barvami, nůžkami, papírem, modelovací hmotou, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji apod.)
zvládnout sebeobsluhu, uplatňovat základní kulturně hygienické a zdravotně preventivní návyky (starat se o osobní hygienu, přijímat stravu a tekutinu, umět stolovat, postarat se o sebe a své osobní věci, oblékat se, svlékat, obouvat apod.)
zvládat jednoduchou obsluhu a pracovní úkony (postarat se o hračky, pomůcky, uklidit po sobě, udržovat pořádek, zvládat jednoduché úklidové práce, práce na zahradě apod.)
pojmenovat části těla, některé orgány (včetně pohlavních), znát jejich funkce, mít povědomí o těle a jeho vývoji, (o narození, růstu těla a jeho proměnách), znát základní pojmy užívané ve spojení se zdravím, s pohybem a sportem
rozlišovat, co prospívá zdraví a co mu škodí; chovat se tak, aby v situacích pro dítě běžných a jemu známých neohrožovalo zdraví, bezpečí a pohodu svou ani druhých
mít povědomí o významu péče o čistotu a zdraví, o významu aktivního pohybu a zdravé výživy mít povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí a o tom, kde v případě potřeby hledat pomoc (kam se obrátit, koho přivolat, jakým způsobem apod.)
zacházet s běžnými předměty denní potřeby, hračkami, pomůckami, drobnými nástroji, sportovním náčiním a nářadím, výtvarnými pomůckami a materiály, jednoduchými hudebními nástroji, běžnými pracovními pomůckami
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
denní režim nevyhovující fyziologickým dětským potřebám a zásadám zdravého životního stylu
nedostatečný respekt k individuálním potřebám dětí (k potřebě pohybu, spánku, odpočinku, látkové výměny, osobního tempa a tepelné pohody, k potřebě soukromí, apod.)
omezování samostatnosti dítěte při pohybových činnostech, málo příležitostí k pracovním úkonům
nerespektování rozdílných tělesných a smyslových předpokladů a pohybových možností jednotlivých dětí
neznalost zdravotního stavu a zdravotních problémů dítěte
omezování spontánních pohybových aktivit, nepravidelná, málo rozmanitá či jednostranná nabídka pohybových činností
absence či nedostatek řízených pohybových aktivit vedoucích k osvojení nových pohybových dovedností
nevhodné prostory pro pohybové činnosti a nevhodná organizace z hlediska bezpečnosti dětí
dlouhodobé statické zatěžování bez pohybu, uplatňování nevhodných cviků a činností, nevhodné oblečení při pohybových činnostech
nedostatek či zkreslení elementárních informací o lidském těle, o jeho růstu a vývoji, o funkcích některých částí a orgánů, o zdraví i možnostech jeho ohrožení, způsobech ochrany zdraví a bezpečí, nevhodné vzory chování dospělých v prostředí mateřské školy
nedostatečně připravené prostředí, nedostatečné vybavení náčiním, nářadím, popř. nedostatečné využívání vybavení a dalších možností apod.

Dítě a jeho psychika
Záměrem vzdělávacího úsilí pedagoga v oblasti psychologické je podporovat duševní pohodu, psychickou zdatnost a odolnost dítěte, rozvoj jeho intelektu, řeči a jazyka, poznávacích procesů a funkcí, jeho citů i vůle, stejně tak i jeho sebepojetí a sebenahlížení, jeho kreativity a sebevyjádření, stimulovat osvojování a rozvoj jeho vzdělávacích dovedností a povzbuzovat je v dalším rozvoji, poznávání a učení.
Tato oblast zahrnuje tři „podoblasti“: Jazyk a řeč, Poznávací schopnosti a funkce, představivost a fantazie, myšlenkové operace, Sebepojetí, city a vůle.
Jazyk a řeč
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivních (výslovnosti, vytváření pojmů, mluvního projevu, vyjadřování)
rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projev
osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické)
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
artikulační, řečové, sluchové a rytmické hry, hry se slovy, slovní hádanky, vokální činnosti
společné diskuse, rozhovory, individuální a skupinová konverzace (vyprávění zážitků, příběhů, vyprávění podle skutečnosti i podle obrazového materiálu, podle vlastní fantazie, sdělování slyšeného druhým apod.)
komentování zážitků a aktivit, vyřizování vzkazů a zpráv
samostatný slovní projev na určité téma
poslech čtených či vyprávěných pohádek a příběhů, sledování filmových a divadelních pohádek a příběhů
vyprávění toho, co dítě slyšelo nebo co shlédlo
přednes, recitace, dramatizace, zpěv
grafické napodobování symbolů, tvarů, čísel, písmen
prohlížení a „čtení“ knížek
hry a činnosti zaměřené k poznávání a rozlišování zvuků, užívání gest
činnosti a příležitosti seznamující děti s různými sdělovacími prostředky (noviny, časopisy, knihy, audiovizuální technika)
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
správně vyslovovat, ovládat dech, tempo i intonaci řeči
pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno
vyjadřovat samostatně a smysluplně myšlenky, nápady, pocity, mínění a úsudky ve vhodně zformulovaných větách
vést rozhovor (naslouchat druhým, vyčkat, až druhý dokončí myšlenku, sledovat řečníka i obsah, ptát se)
domluvit se slovy i gesty, improvizovat
porozumět slyšenému (zachytit hlavní myšlenku příběhu, sledovat děj a zopakovat jej ve správných větách)
formulovat otázky, odpovídat, hodnotit slovní výkony, slovně reagovat
učit se nová slova a aktivně je používat (ptát se na slova, kterým nerozumí)
naučit se zpaměti krátké texty (reprodukovat říkanky, písničky, pohádky, zvládnout jednoduchou dramatickou úlohu apod.)
sledovat a vyprávět příběh, pohádku
popsat situaci (skutečnou, podle obrázku)
chápat slovní vtip a humor
sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech
utvořit jednoduchý rým
poznat a vymyslet jednoduchá synonyma, homonyma a antonyma
rozlišovat některé obrazné symboly (piktogramy, orientační a dopravní značky, označení nebezpečí apod.) a porozumět jejich významu i jejich komunikativní funkci
sledovat očima zleva doprava
poznat některá písmena a číslice, popř. slova
poznat napsané své jméno
projevovat zájem o knížky, soustředěně poslouchat četbu, hudbu, sledovat divadlo, film, užívat telefon
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
prostředí komunikačně chudé, omezující běžnou komunikaci mezi dětmi i s dospělými
málo příležitosti k samostatným řečovým projevům dítěte (spontánním i řízeným) a slabá motivace k nim
špatný jazykový vzor
vytváření komunikativních zábran (necitlivé donucování dítěte k hovoru, nerespektování dětského ostychu vedoucí k úzkosti a strachu dítěte)
časově a obsahově nepřiměřené využívání audiovizuální, popř. počítačové techniky, nabídka nevhodných programů (nevhodná volba či časté a dlouhodobé sledování pořadů televize, videa apod.)
nedostatečná pozornost k rozvoji dovedností předcházejících čtení a psaní
omezený přístup ke knížkám
Poznávací schopnosti a funkce,představivost a fantazie,myšlenkové operace
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně-logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, přechod od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným, rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)
posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)
vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení
osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)
vytváření základů pro práci s informacemi
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
přímé pozorování přírodních, kulturních i technických objektů i jevů v okolí dítěte, rozhovor o výsledku pozorování
záměrné pozorování běžných objektů a předmětů, určování a pojmenovávání jejich vlastností (velikost, barva, tvar, materiál, dotek, chuť, vůně, zvuky), jejich charakteristických znaků a funkcí
motivovaná manipulace s předměty, zkoumání jejich vlastností
konkrétní operace s materiálem (třídění, přiřazování, uspořádání, odhad, porovnávání apod.)
spontánní hra, volné hry a experimenty s materiálem a předměty
smyslové hry, nejrůznější činnosti zaměřené na rozvoj a cvičení postřehu a vnímání, zrakové a sluchové paměti, koncentrace pozornosti apod.
námětové hry a činnosti
hry nejrůznějšího zaměření podporující tvořivost, představivost a fantazii (kognitivní, imaginativní, výtvarné, konstruktivní, hudební, taneční či dramatické aktivity)
řešení myšlenkových i praktických problémů, hledání různých možností a variant
hry a činnosti zaměřené ke cvičení různých forem paměti (mechanické a logické, obrazné a pojmové)
činnosti zaměřené k vytváření (chápání) pojmů a osvojování poznatků (vysvětlování, objasňování, odpovědi na otázky, práce s knihou, s obrazovým materiálem, s médii apod.)
činnosti zaměřené na poznávání jednoduchých obrazně znakových systémů (písmena, číslice, piktogramy, značky, symboly, obrazce)
hry a praktické úkony procvičující orientaci v prostoru i v rovině
činnosti zaměřené k seznamování se s elementárními číselnými a matematickými pojmy a jejich symbolikou (číselná řada, číslice, základní geometrické tvary, množství apod.) a jejich smysluplné praktické aplikaci
činnosti zasvěcující dítě do časových pojmů a vztahů souvisejících s denním řádem, běžnými proměnami a vývojem a přibližující dítěti přirozené časové i logické posloupnosti dějů, příběhů, událostí apod.
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
vědomě využívat všech smyslů, záměrně pozorovat, postřehovat, všímat si (nového, změněného, chybějícího)
záměrně se soustředit na činnost a udržet pozornost
poznat a pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno
přemýšlet, vést jednoduché úvahy a to, o čem přemýšlí a uvažuje, také vyjádřit
zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti předmětů, nacházet společné znaky, podobu a rozdíl, charakteristické rysy předmětů či jevů a vzájemné souvislosti mezi nimi)
vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci, využívat zkušeností k učení
postupovat a učit se podle pokynů a instrukcí
chápat základní číselné a matematické pojmy, elementární matematické souvislosti a podle potřeby je prakticky využívat (porovnávat, uspořádávat a třídit soubory předmětů podle určitého pravidla, orientovat se v elementárním počtu cca do šesti, chápat číselnou řadu v rozsahu první desítky, poznat více, stejně, méně, první, poslední apod.)
chápat prostorové pojmy (vpravo, vlevo, dole, nahoře, uprostřed, za, pod, nad, u, vedle, mezi apod.), elementární časové pojmy (teď, dnes, včera, zítra, ráno, večer, jaro, léto, podzim, zima, rok), orientovat se v prostoru i v rovině, částečně se orientovat v čase
naučit se nazpaměť krátké texty, úmyslně si zapamatovat a vybavit
řešit problémy, úkoly a situace, myslet kreativně, předkládat „nápady“
nalézat nová řešení nebo alternativní k běžným
vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (konstruktivních, výtvarných, hudebních, pohybových či dramatických) i ve slovních výpovědích k nim
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
nedostatek příležitostí k poznávacím činnostem založeným na vlastní zkušenosti
převaha předávání hotových poznatků slovním poučováním a vysvětlováním
příliš racionální, hotový a uzavřený výklad světa
omezený prostor pro vyjádření a uplatnění představivosti a mimoracionálního poznávání
převažující důraz na pamětní učení a mechanickou reprodukci, málo názornosti i prostoru pro rozvoj fantazie
zahlcování podněty a informacemi bez rozvíjení schopnosti s nimi samostatně pracovat
málo příležitosti a prostoru k experimentaci a exploraci a samostatnému řešení konkrétních poznávacích situací
nedostatek porozumění a ocenění úspěchu či úsilí
nedostatek času a prostředků pro spontánní hru, k jejímu rozvinutí a dokončení
Sebepojetí, city, vůle
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě (uvědomění si vlastní identity, získání sebevědomí, sebedůvěry, osobní spokojenosti)
získání relativní citové samostatnosti
rozvoj schopnosti sebeovládání
rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat
rozvoj poznatků, schopností a dovedností umožňujících pocity, získané dojmy a prožitky vyjádřit
rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání
získání schopnosti záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
spontánní hra
činnosti zajišťující spokojenost a radost, činnosti vyvolávající veselí a pohodu
činnosti přiměřené sílám a schopnostem dítěte a úkoly s viditelným cílem a výsledkem, v nichž může být dítě úspěšné
činnosti nejrůznějšího zaměření vyžadující (umožňující) samostatné vystupování, vyjadřování, obhajování vlastních názorů, rozhodování a sebehodnocení
příležitosti a hry pro rozvoj vůle, vytrvalosti a sebeovládání
cvičení organizačních dovedností
estetické a tvůrčí aktivity (slovesné, výtvarné, dramatické, literární, hudební, pohybové a další)
sledování pohádek a příběhů obohacujících citový život dítěte
cvičení v projevování citů (zvláště kladných), v sebekontrole a v sebeovládání (zvláště emocí záporných, např. hněvu, zlosti, úzkosti apod.)
hry na téma rodiny, přátelství apod.
výlety do okolí (do přírody, návštěvy dětských kulturních akcí apod.)
činnosti zaměřené k poznávání různých lidských vlastností; záměrné pozorování, čím se lidé mezi sebou liší (fyzické i psychické vlastnosti, dovednosti, schopnosti, city, vlastnosti dané pohlavními rozdíly, věkem, zeměpisným místem narození, jazykem) a v čem jsou si podobní
dramatické činnosti (předvádění a napodobování různých typů chování člověka v různých situacích), mimické vyjadřování nálad (úsměv, pláč, hněv, zlobu, údiv, vážnost apod.)
činnosti vedoucí dítě k identifikaci sebe sama a k odlišení od ostatních
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
odloučit se na určitou dobu od rodičů a blízkých, být aktivní i bez jejich opory
uvědomovat si svou samostatnost, zaujímat vlastní názory a postoje a vyjadřovat je
rozhodovat o svých činnostech
ve známých a opakujících se situacích a v situacích, kterým rozumí, ovládat svoje city a přizpůsobovat jim své chování
vyjádřit souhlas i nesouhlas, říci „ne“ v situacích, které to vyžadují (v ohrožujících, nebezpečných či neznámých situacích), odmítnout se podílet na nedovolených či zakázaných činnostech apod.
uvědomovat si své možnosti i limity (své silné i slabé stránky)
přijímat pozitivní ocenění i svůj případný neúspěch a vyrovnat se s ním, učit se hodnotit svoje osobní pokroky
prožívat radost ze zvládnutého a poznaného
vyvinout volní úsilí, soustředit se na činnost a její dokončení
respektovat předem vyjasněná a pochopená pravidla, přijímat vyjasněné a zdůvodněné povinnosti
zorganizovat hru
uvědomovat si příjemné a nepříjemné citové prožitky (lásku, soucítění, radost, spokojenost i strach, smutek, odmítání), rozlišovat citové projevy v důvěrném (rodinném) a cizím prostředí
prožívat a dětským způsobem projevovat, co cítí (soucit, radost, náklonnost), snažit se ovládat své afektivní chování (odložit splnění svých osobních přání, zklidnit se, tlumit vztek, zlost, agresivitu apod.)
být citlivé ve vztahu k živým bytostem, k přírodě i k věcem
těšit se z hezkých a příjemných zážitků, z přírodních i kulturních krás i setkávání se s uměním
zachytit a vyjádřit své prožitky (slovně, výtvarně, pomocí hudby, hudebně pohybovou či dramatickou improvizací apod.)
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
málo vlídné, nevstřícné, strohé, nelaskavé a málo přátelské prostředí, kde dítě nenalézá dostatek lásky a porozumění
nedostatek možností projevovat vlastní city, sdělovat citové dojmy a prožitky a hovořit o nich
nepřiměřené nároky na dítě, časté negativní hodnocení, kdy dítě opakovaně prožívá pocit selhání
nedostatečné uznání a oceňování úsilí či úspěchu dítěte
jednání, které dítě pociťuje jako křivdu a vnímá jako násilí
spěch a nervozita, omezování možností dítěte dokončovat činnost v individuálním tempu, nevhodné zásahy a přerušování činností dětí dospělými
stresy a napětí, nejistota, nedostatek ochrany a osobního soukromí
nevhodné vzory a modely chování (netaktní komunikace, nedostatek sociálního cítění, ohleduplnosti a tolerance, necitlivé vztahy a postoje okolí)
nedostatečná motivace dětí k jejich sebevyjádření a sebeuplatnění
málo podnětů a aktivit podporujících estetické vnímání, cítění, prožívání a vyjadřování

Dítě a ten druhý
Záměrem vzdělávacího úsilí pedagoga v interpersonální oblasti je podporovat utváření vztahů dítěte k jinému dítěti či dospělému, posilovat, kultivovat a obohacovat jejich vzájemnou komunikaci a zajišťovat pohodu těchto vztahů.
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
osvojení si elementárních poznatků, schopností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem
posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem (v rodině, v mateřské škole, v dětské herní skupině apod.)
vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti apod.)
rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
rozvoj kooperativních dovedností
ochrana osobního soukromí a bezpečí ve vztazích s druhými dětmi i dospělými
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
běžné verbální i neverbální komunikační aktivity dítěte s druhým dítětem i s dospělým
sociální a interaktivní hry, hraní rolí, dramatické činnosti, hudební a hudebně pohybové hry, výtvarné hry a etudy
společenské hry, společné aktivity nejrůznějšího zaměření
kooperativní činnosti ve dvojicích, ve skupinkách
společná setkávání, povídání, sdílení a aktivní naslouchání druhému
aktivity podporující sbližování dětí
aktivity podporující uvědomování si vztahů mezi lidmi (kamarádství, přátelství, vztahy mezi oběma pohlavími, úcta ke stáří apod.)
hry, přirozené i modelové situace, při nichž se dítě učí přijímat a respektovat druhého
činnosti zaměřené na porozumění pravidlům vzájemného soužití a chování, spolupodílení se na jejich tvorbě
hry a činnosti, které vedou děti k ohleduplnosti k druhému, k ochotě rozdělit se s ním, půjčit hračku, střídat se, pomoci mu, ke schopnosti vyřešit vzájemný spor apod.
činnosti zaměřené na poznávání sociálního prostředí, v němž dítě žije – rodina (funkce rodiny, členové rodiny a vztahy mezi nimi, život v rodině, rodina ve světě zvířat) – mateřská škola (prostředí, vztahy mezi dětmi i dospělými, kamarádi)
hry a situace, kde se dítě učí chránit soukromí a bezpečí své i druhých
četba, vyprávění a poslech pohádek a příběhů s etickým obsahem a poučením
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
navazovat kontakty s dospělým, kterému je svěřeno do péče, překonat stud, komunikovat s ním vhodným způsobem, respektovat ho
porozumět běžným projevům vyjádření emocí a nálad
přirozeně a bez zábran komunikovat s druhým dítětem, navazovat a udržovat dětská přátelství
odmítnout komunikaci, která je mu nepříjemná
uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhému, přiznávat stejná práva druhým a respektovat je
chápat, že všichni lidé (děti) mají stejnou hodnotu, přestože je každý jiný (jinak vypadá, jinak se chová, něco jiného umí či neumí apod.), že osobní, resp. osobnostní odlišnosti jsou přirozené
uplatňovat své individuální potřeby, přání a práva s ohledem na druhého (obhajovat svůj postoj nebo názor, respektovat jiný postoj či názor), přijímat a uzavírat kompromisy, řešit konflikt dohodou
spolupracovat s ostatními
dodržovat dohodnutá a pochopená pravidla vzájemného soužití a chování doma, v mateřské škole, na veřejnosti, dodržovat herní pravidla
respektovat potřeby jiného dítěte, dělit se s ním o hračky, pomůcky, pamlsky, rozdělit si úkol
s jiným dítětem apod.
vnímat, co si druhý přeje či potřebuje, vycházet mu vstříc (chovat se citlivě a ohleduplně k slabšímu či postiženému dítěti, mít ohled na druhého a soucítit s ním, nabídnout mu pomoc apod.)
bránit se projevům násilí jiného dítěte, ubližování, ponižování apod.
chovat se obezřetně při setkání s neznámými dětmi, staršími i dospělými jedinci, v případě potřeby požádat druhého o pomoc (pro sebe i pro jiné dítě)
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
nedostatek pozitivních příkladů a vzorů prosociálního chování, málo vstřícné postoje dospělých k dítěti i k sobě navzájem
nedostatečně psychosociálně „bezpečné“ prostředí, neautentické, s nedostatkem porozumění a tolerance
nedostatek empatie, neposkytování empatické odezvy na problémy dítěte
příliš ochranářské či příliš nevšímavé prostředí
autoritativní vedení, direktivní zacházení s dítětem
manipulace dítěte tzv. pozitivními prostředky (citovými prostředky, chválením bez opodstatnění)
nedůstojné jednání, zesměšňování, ponižování
prostředí, které nabízí málo možností ke spolupráci a komunikaci s druhým
časté organizování soutěživých činností a podporování nezdravé soutěživosti
nejednoznačně formulovaná pravidla chování ve vztahu k druhému, nedodržování přijatých pravidel, špatný vzor
nemožnost spolupodílet se na volbě činností a témat, které se v mateřské škole realizují
nedostatečná pozornost tomu, jak dítě řeší své spory a konflikty s druhým dítětem
příliš časté vystupování pedagoga v roli soudce
nedostatečný respekt k vzájemným sympatiím dětí a malá podpora dětských přátelství
soustředění pozornosti pouze na verbální formy komunikace

Dítě a společnost
Záměrem vzdělávacího úsilí pedagoga v oblasti sociálně – kulturní je uvést dítě do společenství ostatních lidí a do pravidel soužití s ostatními, uvést je do světa materiálních i duchovních hodnot, do světa kultury a umění, pomoci dítěti osvojit si potřebné dovednosti, návyky i postoje a umožnit mu aktivně se podílet na utváření společenské pohody ve svém sociálním prostředí.
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
poznávání pravidel společenského soužití a jejich spoluvytváření v rámci přirozeného sociokulturního prostředí, porozumění základním projevům neverbální komunikace obvyklým v tomto prostředí
rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), přináležet k tomuto společenství (ke třídě, k rodině, k ostatním dětem) a vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané
rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovedností dítěte, rozvoj schopnosti projevovat se autenticky, chovat se autonomně, prosociálně a aktivně se přizpůsobovat společenskému prostředí a zvládat jeho změny
vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách
seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije
vytváření povědomí o existenci ostatních kultur a národností
vytvoření základů aktivních postojů ke světu, k životu, pozitivních vztahů ke kultuře a umění, rozvoj dovedností umožňujících tyto vztahy a postoje vyjadřovat a projevovat
rozvoj společenského i estetického vkusu
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování
aktivity vhodné pro přirozenou adaptaci dítěte v prostředí mateřské školy
spoluvytváření přiměřeného množství jasných a smysluplných pravidel soužití ve třídě
různorodé společné hry a skupinové aktivity (námětové hry, dramatizace, konstruktivní a výtvarné projekty apod.) umožňující dětem spolupodílet se na jejich průběhu i výsledcích
přípravy a realizace společných zábav a slavností (oslavy výročí, slavnosti v rámci zvyků a tradic, sportovní akce, kulturní programy apod.)
tvůrčí činnosti slovesné, literární, dramatické, výtvarné, hudební, hudebně pohybové, dramatické apod. podněcující tvořivost a nápaditost dítěte, estetické vnímání i vyjadřování a tříbení vkusu
receptivní slovesné, literární, výtvarné či dramatické činnosti (poslech pohádek, příběhů, veršů, hudebních skladeb a písní, sledování dramatizací, divadelních scének)
setkávání se s literárním, dramatickým, výtvarným a hudebním uměním mimo mateřskou školu, návštěvy kulturních a uměleckých míst a akcí zajímavých pro předškolní dítě
hry zaměřené k poznávání a rozlišování různých společenských rolí (dítě, dospělý, rodič, učitelka, žák, role dané pohlavím, profesní role, herní role) a osvojování si rolí, do nichž se dítě přirozeně dostává
aktivity přibližující dítěti pravidla vzájemného styku (zdvořilost, ohleduplnost, tolerance, spolupráce) a mravní hodnoty (dobro, zlo, spravedlnost, pravda, upřímnost, otevřenost apod.) v jednání lidí
hry a praktické činnosti uvádějící dítě do světa lidí, jejich občanského života a práce (využívání praktických ukázek z okolí dítěte, tematické hry seznamující dítě s různými druhy zaměstnání, řemesel a povolání, s různými pracovními činnostmi a pracovními předměty, praktická manipulace s některými pomůckami a nástroji, provádění jednoduchých pracovních úkonů a činností apod.)
aktivity přibližující dítěti svět kultury a umění a umožňující mu poznat rozmanitost kultur (výtvarné, hudební a dramatické činnosti, sportovní aktivity, zábavy, účast dětí na kulturních akcích, návštěvy výstav, divadelních a filmových představení, využívání příležitostí seznamující dítě přirozeným způsobem s různými tradicemi a zvyky běžnými v jeho kulturním prostředí apod.)
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
uplatňovat návyky v základních formách společenského chování ve styku s dospělými i s dětmi (zdravit známé děti i dospělé, rozloučit se, poprosit, poděkovat, vzít si slovo až když druhý domluví, požádat o pomoc, vyslechnout sdělení, uposlechnout pokyn apod.)
pochopit, že každý má ve společenství (v rodině, ve třídě, v herní skupině) svou roli, podle které je třeba se chovat
chovat se a jednat na základě vlastních pohnutek a zároveň s ohledem na druhé
začlenit se do třídy a zařadit se mezi své vrstevníky, respektovat jejich rozdílné vlastnosti, schopnosti a dovednosti
porozumět běžným neverbálním projevům citových prožitků a nálad druhých
adaptovat se na život ve škole, aktivně zvládat požadavky plynoucí z prostředí školy i jeho běžných proměn (vnímat základní pravidla jednání ve skupině, podílet se na nich a řídit se jimi, podřídit se rozhodnutí skupiny, přizpůsobit se společnému programu, spolupracovat, přijímat autoritu) a spoluvytvářet v tomto společenství prostředí pohody
vyjednávat s dětmi i dospělými ve svém okolí, domluvit se na společném řešení (v jednoduchých situacích samostatně, jinak s pomocí)
utvořit si základní dětskou představu o pravidlech chování a společenských normách, co je v souladu s nimi a co proti nim a ve vývojově odpovídajících situacích se podle této představy chovat (doma, v mateřské škole i na veřejnosti)
chovat se zdvořile, přistupovat k druhým lidem, k dospělým i k dětem, bez předsudků, s úctou k jejich osobě, vážit si jejich práce a úsilí
dodržovat pravidla her a jiných činností, jednat spravedlivě, hrát fair play
uvědomovat si, že ne všichni lidé respektují pravidla chování, že se mohou chovat neočekávaně, proti pravidlům, a tím ohrožovat pohodu i bezpečí druhých; odmítat společensky nežádoucí chování (např. lež, nespravedlnost, ubližování, lhostejnost či agresivitu), chránit se před ním a v rámci svých možností se bránit jeho důsledkům (vyhýbat se komunikaci s lidmi, kteří se takto chovají)
zacházet šetrně s vlastními i cizími pomůckami, hračkami, věcmi denní potřeby, s knížkami, s penězi apod.
vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, sledovat se zájmem literární, dramatické či hudební představení a hodnotit svoje zážitky (říci, co bylo zajímavé, co je zaujalo)
zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných dovedností a technik (kreslit, používat barvy, modelovat, konstruovat, tvořit z papíru, tvořit a vyrábět z různých jiných materiálů, z přírodnin aj.)
vyjadřovat se prostřednictvím hudebních a hudebně pohybových činností, zvládat základní hudební dovednosti vokální i instrumentální (zazpívat píseň, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji, sledovat a rozlišovat rytmus)
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
nedostatek estetických a etických podnětů a příležitostí k jejich kultivovanému prožívání a vyjádření
přítomnost nevhodných, podbízivých a nevkusných podnětů
nevhodný mravní vzor okolí (děti jsou svědky nespravedlivého, nezdvořilého, hrubého, ironického, popř. agresivního chování, netolerantních, necitlivých či nevšímavých postojů apod.) včetně nevhodných vzorů v médiích
příliš mnoho nefunkčních pravidel ve skupině, děti se nepodílejí na jejich vytváření, ne všichni je dodržují (např. někteří dospělí)
zvýhodňování a znevýhodňování některých dětí ve skupině
schematické mravní hodnocení bez možnosti dítěte vyjádřit vlastní úsudek
nedostatek příležitostí k nápravě jednání, které bylo proti pravidlům
ironizování a znevažování úsilí dítěte
potlačování autonomního chování dítěte v zájmu zkratkovitého dosažení vnější disciplíny a poslušnosti
nevšímavost k nevhodné komunikaci a jednání mezi dětmi, přehlížení nežádoucího chování některých dětí, schematické řešení konfliktů bez zjišťování příčin jejich vzniku
chybějící informace o tom, jak se chránit před nebezpečím hrozícím od neznámých lidí
nedostatek příležitostí k rozvoji uměleckých dovedností dítěte a k vytváření jeho estetického vztahu k prostředí, ke kultuře a umění

Dítě a svět
Záměrem vzdělávacího úsilí pedagoga v environmentální oblasti je založit u dítěte elementární povědomí o okolním světě a jeho dění, o vlivu člověka na životní prostředí, počínaje nejbližším okolím a konče globálními problémy celosvětového dosahu, a vytvořit elementární základy pro otevřený a odpovědný postoj dítěte (člověka) k životnímu prostředí.
Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje)
seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, a vytváření pozitivního vztahu k němu
vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách
poznávání jiných kultur
pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit
osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí při spoluvytváření zdravého a bezpečného prostředí a k ochraně dítěte před jeho nebezpečnými vlivy
rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách
rozvoj schopnosti přizpůsobovat se podmínkám vnějšího prostředí i jeho změnám
vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí
Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí)
přirozené pozorování blízkého prostředí a života v něm, okolní přírody, kulturních i technických objektů, vycházky do okolí, výlety
aktivity zaměřené k získávání praktické orientace v obci (vycházky do ulic, návštěvy obchodů, návštěvy důležitých institucí, budov a dalších pro dítě významných objektů)
sledování událostí v obci a účast na akcích, které jsou pro dítě zajímavé
poučení o možných nebezpečných situacích a dítěti dostupných způsobech, jak se chránit (dopravní situace, manipulace s některými předměty a přístroji, kontakt se zvířaty, léky, jedovaté rostliny, běžné chemické látky, technické přístroje, objekty a jevy, požár, povodeň a jiné nebezpečné situace a další nepříznivé přírodní a povětrnostní jevy), využívání praktických ukázek varujících dítě před nebezpečím
hry a aktivity na téma dopravy, cvičení bezpečného chování v dopravních situacích, kterých se dítě běžně účastní, praktický nácvik bezpečného chování v některých dalších situacích, které mohou nastat
praktické užívání technických přístrojů, hraček a dalších předmětů a pomůcek, se kterými se dítě běžně setkává
přirozené i zprostředkované poznávání přírodního okolí, sledování rozmanitostí a změn v přírodě (příroda živá i neživá, přírodní jevy a děje, rostliny, živočichové, krajina a její ráz, podnebí, počasí, ovzduší, roční období)
práce s literárními texty, s obrazovým materiálem, využívání encyklopedií a dalších médií
kognitivní činnosti (kladení otázek a hledání odpovědí, diskuse nad problémem, vyprávění, poslech, objevování)
praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a materiály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)
využívání přirozených podnětů, situací a praktických ukázek v životě a okolí dítěte
seznamování dítěte s elementárními dítěti srozumitelnými reáliemi o naší republice
pozorování životních podmínek a stavu životního prostředí, poznávání ekosystémů (les, louka, rybník apod.)
ekologicky motivované hravé aktivity (eko hry)
smysluplné činnosti přispívající k péči o životní prostředí a okolní krajinu, pracovní činnosti, pěstitelské a chovatelské činnosti, činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu a blízké okolí
Očekávané výstupy (co dítě na konci předškolního období zpravidla dokáže)
orientovat se bezpečně ve známém prostředí i v životě tohoto prostředí (doma, v budově mateřské školy, v blízkém okolí)
zvládat běžné činnosti a požadavky na dítě kladené i jednoduché praktické situace, které se doma a v mateřské škole opakují, chovat se přiměřeně a bezpečně doma i na veřejnosti (na ulici, na hřišti, v obchodě, u lékaře apod.)
uvědomovat si nebezpečí, se kterým se může ve svém okolí setkat, a mít povědomí o tom, jak se prakticky chránit ( vědět, jak se nebezpečí vyhnout, kam se v případě potřeby obrátit o pomoc)
osvojit si elementární poznatky o okolním prostředí, které jsou dítěti blízké, pro ně smysluplné a přínosné, zajímavé a jemu pochopitelné a využitelné pro další učení a životní praxi
mít povědomí o širším společenském, věcném, přírodním, kulturním i technickém prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte
vnímat, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý, jak svět přírody, tak i svět lidí (mít elementární povědomí o existenci různých národů a kultur, různých zemích, o planetě Zemi, vesmíru apod.)
všímat si změn a dění v nejbližším okolí
porozumět, že změny jsou přirozené a samozřejmé (všechno kolem se mění, vyvíjí, pohybuje a proměňuje a že s těmito změnami je třeba v životě počítat), přizpůsobovat se běžně proměnlivým okolnostem doma i v mateřské škole
mít povědomí o významu životního prostředí (přírody i společnosti) pro člověka, uvědomovat si, že způsobem, jakým se dítě i ostatní v jeho okolí chovají, ovlivňují vlastní zdraví i životní prostředí
rozlišovat aktivity, které mohou zdraví okolního prostředí podporovat a které je mohou poškozovat, všímat si nepořádků a škod, upozornit na ně
pomáhat pečovat o okolní životní prostředí (dbát o pořádek a čistotu, nakládat vhodným způsobem s odpady, starat se o rostliny, spoluvytvářet pohodu prostředí, chránit přírodu v okolí, živé tvory apod.)
Rizika (co ohrožuje úspěch vzdělávacích záměrů pedagoga)
nedostatek příležitostí vidět a vnímat svět v jeho pestrosti a změně, v jeho dění a řádu
nedostatečné a nepřiměřené informace, nedostatečné, nepravdivé nebo žádné odpovědi na otázky dětí
jednotvárná, málo rozmanitá nabídka činností, málo podnětné, málo pestré a málo obměňované prostředí, nebo prostředí nepřehledné, neupravené, neuspořádané, s nadbytkem hraček a věcí
výběr a nabídka témat, která jsou životu dítěte příliš vzdálená, pro jeho vnímání a chápání náročná, která přesahují přirozenou zkušenost dítěte a nejsou pro dítě prakticky využitelná
užívání abstraktních pojmů, předávání „hotových“ poznatků
převaha zprostředkovaného poznávání světa (obraz, film)
nedostatek pozornosti prevenci vlivů prostředí, které mohou být pro dítě nezdravé a nebezpečné
nedodržování pravidel péče o zdravé prostředí v provozu mateřské školy
špatný příklad dospělých (chování ohrožující životní prostředí, neekologické postoje, xenofobní chování, lhostejnost k problémům kolem sebe a neochota podílet se na jejich řešení)
uzavřenost školy a jejího vzdělávacího programu vůči existujícím problémům a aktuálnímu dění.

 

  1. VZDĚLÁVACÍ OBSAH VE ŠKOLNÍM PROGRAMU
    Název : „Máme rádi svět kolem nás“                                

Září:

Hlavní téma:              Poznáváme prostředí MŠ                                   

Podtémata:                Seznamujeme se s novými kamarády

                                      Hrajeme si s pohádkou

Říjen:

Hlavní téma:             Začíná barvený podzim

Podtémata:               Pozorujeme podzimní přírodu a sklízíme 

                                    Sklízíme podzimní plody - pouštíme draky

Listopad:

Hlavní téma:             Vše se kolem nás vyvíjí a proměňuje

Podtémata:                  Zajímáme se o vznik života – Pravěk

                                     Poznáváme vesmír 

Prosinec:

Hlavní téma:            Přichází čas vánoční a jeho kouzlo                        

Podtémata:               Přichází k nám Mikuláš

                                    Prožíváme vánoční zvyky a obyčeje

Leden:

Hlavní téma:           Přišla paní zima                                                           

Podtémata:             Zimní sporty

                                  Sledujeme změny v přírodě

Únor:

Hlavní téma:           Žijeme zdravě                                                              

Podtémata:             Masopust

                                  Pečujeme o své zdraví (ovoce a zelenina)

 

Březen:

Hlavní téma:           Příroda se probouzí                                                     

Podtémata:             Poznáváme hospodářská zvířata

                                  Loučíme se se zimou - svátky jara

Duben:

Hlavní téma:          Cestujeme za poznáním                                             

Podtémata:             Poznáváme exotiku (zvířata a lidé)

                                  Cestujeme bezpečně

Květen:

Hlavní téma:          Příroda je plná květů                                                    

Podtémata:             Jsme ochránci přírody

                                  Sledujeme život u vody

Červen:

Hlavní téma:          Děti a jejich fantazie                

Podtémata:            Přírodovědci – Malý průzkumníci

                                 Cestovatelé -  Vládci všech moří

 
Tématický blok: „POZNÁVÁME PROSTŘEDÍ MŠ“
Charakteristika a záměry bloku
V tomto bloku se zaměříme na nenásilný přechod dítěte z rodiny do mateřské školy.
osvojujeme si dovednosti důležité pro zdraví a bezpečnost
rozvoj komunikačních dovedností
seznamování se se společenskými pravidly chování
vytváření kladného vztahu k novému prostředí
rozvoj prostorové orientace
Očekávání
orientace v novém prostředí
rozumět tomu, co slyším a umět se zeptat
spolupracovat s ostatními dětmi a dospělými
zvládat společenské chování
mít povědomí o novém prostředí /mateřská škola, školní zahrada a okolí školy/
rozvoj logického myšlení
pěstovat osobní hygienu
začleňovat se do kolektivních her
uvědomovat si, co je nebezpečné
začínat se orientovat ve světě lidí a zvířat
Činnosti
vážíme se , měříme se
zdoláváme členitý terén
seznamujeme se se jmény kamarádů „hra na pošťáka, hádej kdo jsem….“
adaptujeme se „námětová hra na rodinu“
zachycujeme své okolí „kresby na téma Má školička”
seznamujeme se s prostředím školy /hrajeme si lidské profese/
rozlišujeme barvy /jaká je má značka/
reprodukujeme zpaměti krátké texty „Nácvik básně“
hrajeme si na návštěvu – umíme se přivítat a také rozloučit
besedujeme na téma rostliny a živočichové /seznamujeme se se zvířátky v mš/
pokoušíme se o znázornění lidské postavy /moje rodina/
Tématický blok: „ZAČÍNÁ BAREVNÝ PODZIM“
Charakteristika a záměry bloku
Cílem bloku je vytvořit u dětí otevřený a odpovědný postoj k životnímu prostředí. Učit je vnímat přírodu, která je obklopuje, rozvíjet v nich pocit sounáležitosti s ní a naučit se ji chránit. Seznámíme děti blíže s ekosystémem les, se zvířaty a rostlinami, které v lese žijí. Budeme si všímat barev podzimní přírody. Vydáme se na imaginární výlet podzimní přírodou, přičemž se seznámíme se základními dopravními prostředky, dopravními značkami a bezpečným chováním chodců.
povedeme děti k vyjádření svých názorů, poznatků, myšlenek a pocitů, i k rozvíjení záměrného pozorování
při pobytu v lese procvičíme chůzi v nerovném terénu a zdolávání překážek
budeme popisovat obrázkové i skutečné situace
zaměříme se na určování počasí, charakteristiku podzimního počasí, povíme si, jak se správně oblékat vzhledem k počasí
osvojíme si bezpečné návyky při chůzi ve dvojicích a při přecházení vozovky
naučíme se rozlišovat dopravní prostředky, procvičíme pojmy vlevo, vpravo, reakci na domluvený signál
ve spolupráci s rodiči budeme rozvíjet tvořivost dětí
Očekávání
zvládat běžné způsoby pohybu v různém prostředí (překonávat různé překážky, pohybovat se ve dvojicích, ve vázané řadě, ve skupině dětí)
vědomě napodobit pohyb
zvládat jemnou motoriku – správně zacházet s výtvarným materiálem a pomůckami a s jednoduchými hudebními nástroji
poznat některé stromy a rostliny v lese
chovat se správně v lese, chápat význam lesa pro člověka
pracovat ve skupině – umět se vzájemně domluvit a tolerovat se, ovládat se
prakticky využívat základní číselné a matematické pojmy (porovnávat, třídit, počítat do 6, poznat více, méně, stejně)
chápat prostorové pojmy – vlevo, vpravo, před, za, pod apod.
řešit problémy a úkoly – labyrinty, pracovní listy
být citlivé ve vztahu k přírodě i k ostatním dětem
zapojit se s rodiči do výroby podzimní dekorace a umět ohodnotit práci svou i svých kamarádů, chápat, že není důležité vyhrát
Činnosti
pozorování stromů listnatých a jehličnatých,hledání rozdílů
pozorování kůry u břízy, dubu, borovice, hledání rozdílů
prohlížení knih a encyklopedií, vyprávění nad obrázky
skupinové práce – malba lesa, les , vystřižení stromů z tapety, dozdobení vylisovanými listy
koláže, práce s prstovými barvami, kresba, malba, vystřihování, lepení
třídění, porovnávání, poznávání, počítání přírodnin rostoucích v lese
skládání obrázků z geometrických tvarů, poznávání základních tvarů
námětové hry
zdolávání překážek v terénu i ve třídě
hry s dopravními prostředky a značkami
vyprávění, rozhovory, diskuze k tématu
nácvik básní a písní k tématu
návštěva herců (divadlo „Dobrodružství veverky Zrzečky, divadlo Slavík“) v mateřské škole s vystoupením pro děti.
vycházky zaměřené na správnou chůzi ve dvojicích – pojmy vlevo, vpravo
soutěž dětí s rodiči, dýňová světýlka, podzimní dekorace, společné setkání a vyhlášení soutěže
Tématický blok: „VŠE KOLEM NÁS SE VYVÍJÍ“
Charakteristika a záměry bloku
Protože máme velice blízko k přírodě (jsme jí obklopeni), nabízí se nám možnost přímého pozorování změn, které přináší podzim. Děti bydlí v domech se zahradami, a tak mají v tomto směru základní poznatky a zkušenosti. Naším úkolem je tyto znalosti upevňovat a dále rozšiřovat, vést děti k ochraně živé i neživé přírody. Zaměříme se i na význam zeleniny a ovoce pro zdraví lidí.
budeme rozvíjet estetické vnímání podzimní krajiny a všímat si změn v přírodě
prakticky se seznámíme s některými druhy ptáků
procvičíme poznávání známého ovoce a zeleniny a zaměříme se na méně známé, budeme řadit podle druhu, počítat, rozlišovat barvy
rozšíříme znalosti o domácích zvířatech
při činnostech budeme užívat všechny smysly a rozvíjet je
zaměříme se na řečovou kázeň – budeme se snažit respektovat druhého, hlásit se o slovo, neskákat si do řeči
připomeneme si, co je zdravé a co nám škodí, a postupně budeme u dětí upevňovat zdravé životní návyky a postoje
Očekávání
naučit se zpaměti krátké texty básní a písní s podzimní tématikou
reprodukovat pohádku a zvládnout jednoduchou dramatickou úlohu
chápat prostorové pojmy, zvládat číselnou řadu do 5 (starší děti podle svých schopností i více)
zachytit a vyjádřit své prožitky výtvarně, hudebně, pohybovou improvizací a hrou na tělo
sladit pohyb s rytmem a hudbou
poznat některé ptáky a domácí zvířata nejen podle vzhledu, ale i podle hlasu
poznat zeleninu, ovoce podle vzhledu, chuti, vůně, podle hmatu, chápat význam pro zdraví člověka
umět se orientovat v prostoru
snažit se o vyjádření hudby pohybem, vnímat hudbu
uvědomovat si, co je zdravé a co škodí
při rozhovorech a diskuzích počkat, až druhý domluví
Navrhované činnosti
zdravotní cvičení
hudební a hudebně pohybové hry
vyjádření hudby pohybem – hry „Na princezny“, „Diskotéka“, apod.
pozorování podzimní přírody, zvířat, ptáků, ovoce, zeleniny, zemědělských plodin, určování jejich vlastností, číselná řada, geometrické tvary, prostorové pojmy
prohlížení knih k tématu a „čtení“
rozhovory, diskuze, vyprávění zážitků a příběhů
zpěv, recitace, dramatizace
sběr přírodnin a hry s přírodninami
výtvarné vyjádření prožitků, malba, kresba, modelování
smyslové hry, např. „Ptáčku, jak zpíváš?“, „Na hostinu“ apod.
návštěva pedagoga volného času – téma: „Zvířátka kolem nás“, téma „Králík“
konstruktivní, námětové a společenské hry
grafomotorická cvičení
Tématický blok: „PŘICHÁZÍ ČAS VÁNOČNÍ“
Charakteristika integrovaného bloku
V tomto bloku se zaměříme na historii vánoc, na vánoční tradice a zvyky, na přípravu oslavy vánoc v MŠ. Společně s dětmi a jejich rodiči prožijeme adventní čas naplno, ale v klidu, v pohodě, bez spěchu a stresu.
Děti při společné přípravě oslavy vánoc získají současně i poznatky o okolním světě (tradice jiných národů), o zimním počasí, o časových pojmech (adventní kalendář). Všechny činnosti budou motivačně sjednoceny a povedou k aktivnímu zapojení dětí do výzdoby třídy, pečení cukroví, výroby přáníček, zpívání koled, přípravy besídky pro rodiče a ke společnému radostnému prožívání vánočního času.
podpoříme rozvoj estetického vnímání, cítění a prožívání, posílíme citové vztahy ke svým nejbližším
přirozeným způsobem a na základě prožitků se děti seznámí s vánočními tradicemi a zvyky, a tak jim porozumí
podnítíme představivost, budeme rozvíjet tvořivost, fantazii i řeč dítěte
při výrobě přáníček, dárků i při pečení cukroví procvičíme a dále rozvineme pohybové a manipulační dovednosti dětí
Očekávání
podílet se na dění ve třídě, spolupracovat se skupinou, radostně prožívat oslavy
osvojit si základní poznatky o českých vánočních tradicích, ale i o zvycích v jiných zemích
zapamatovat si texty básní a říkadel, písní a umět je reprodukovat na veřejnosti
vyjádřit slovně, výtvarně, hudebně, pohybově i dramaticky své prožitky, představivost a fantazii a svoje zážitky zhodnotit (říci, co bylo zajímavé, co zaujalo, co se líbilo apod.)
zacházet bezpečně s různými pracovními nástroji (nůžky, lepidlo, váleček, formičky), pociťovat radost ze své práce a z vlastní tvůrčí činnosti
vnímat všemi smysly, rozlišovat vůně, chutě, tóny, zvuky apod.
Činnosti
skupinová práce – výroba adventního kalendáře, vánoční strom (zapouštění barev do mokrého podkladu, vystřihování, označení ozdob číslicemi)
diskuze nad adventním věncem (symbol adventu) – vysvětlení pojmu advent, délka adventu (řešení problému – počet svíček na věnci), svátek Mikuláše v adventním čase
návštěva Mikuláše a čerta v MŠ – básně a písně pro Mikuláše
pozorování jmelí, rozhovor (kde roste, jak roste, využití)
malování, modelování (betlém), kresba tuší nebo úhlem (jmelí)
práce s časopisy, podlepení, rozstříhání (stříhání podle čáry) na části a následné skládání obrázků do celku
vystřihování z jemného papíru – sněhové vločky, výzdoba třídy
pečení a zdobení perníčků
práce s bramborovými tiskátky, stříhání, lepení, výroba vánočních přání
vánoční úklid hraček
cvičení podle hudby, protahovací a relaxační cvičení
říkadla a písně s vánoční tématikou – příprava vystoupení pro rodiče a sponzory
pohybové vyjádření písní
poslech příběhů s vánoční tématikou a jejich dramatizace (Cesta do Betléma)
zpívání a poslech koled
vymýšlení rýmů
grafomotorika – uvolňovací cviky
hra „Na štědrý večer“ - příprava večeře (imaginární), stolování, zvyky, symbolika
vánoční nadílka – objevování nových hraček pod stromečkem
Tématický blok: „PŘIŠLA PANÍ ZIMA“
Charakteristika a záměry bloku
V tomto bloku přiblížíme dětem charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu a ledu, změny v počasí. Prostřednictvím zimních sportů povedeme děti k poznání, že pohyb je důležitý pro naše zdraví, ale že je nutné zároveň dbát na bezpečnost svou i druhých. V souvislosti s tím budeme poznávat i lidské tělo. V tomto bloku se také společně se školáky budeme těšit na školní zápis.
při poznávání vlastností zimního počasí, sněhu a ledu, budeme rozvíjet a používat všechny smysly
nadále si budeme procvičovat a rozvíjet paměť a pozornost
při hrách na sněhu budeme přirozenou cestou rozvíjet pohybové schopnosti a dovednosti dětí
budeme pozorovat změny v přírodě a seznámíme děti se znaky zimní přírody
vysvětlíme si zásady bezpečného chování při pohybu na sněhu a ledu, povedeme děti k uvědomění si vlastního těla, k péči o své zdraví
vysvětlíme si pojem koloběh, střídání čtyř ročních dob a budeme se snažit o přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně logickému (pojmovému)
Očekávání
zachytit a vyjádřit své prožitky (slovně, výtvarně, dramatickou improvizací)
pojmenovat části těla, znát jejich funkce
ujasnění si pojmu koloběh, střídání čtyř ročních dob
učit se nová slova a aktivně je používat (např. Ve vztahu k počasí, koloběh ...)
soustředit se na určitou činnost, udržet pozornost, dokončit práci
pohybovat se na sněhu a ledu a dodržovat pravidla bezpečného chování
rozlišovat, co prospívá a co škodí zdraví
chápat, že každý má v určité skupině svou roli, podle které je třeba se chovat (škola, sportovní skupina, herní skupina apod.)
být jistější ve slovním a hudebním projevu
ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku
Činnosti
sáňkování, klouzání, hry na sněhu a se sněhem
pokusy se sněhem („Kam zmizel sníh?“)
pozorování vloček lupou, výtvarně vločku zachytit, výzdoba třídy a šatny výtvory dětí
poslech a dramatizace příběhů se zimní tématikou
zpěv a poslech písní se zimní tématikou
hudební hrátky – hudebně a pohybově vyjádřit rozmary zimního počasí (např. Zvonivý zvuk rampouchů, vánici apod.)
sledovat a zaznamenávat průběh počasí (vytvořit si společné piktogramy pro záznamy počasí)
krmení zvířat na podzim nasbíranými plody, výroba salámu pro ptáky
rytmus střídání podle vzoru, střídání ročních období
obkreslování rukou, nohou i celé postavy
oblékáme panenky – hry
hry „Na tělo“, „Šimravá štafeta“, „Ukažte mi“
námětové hry „Na školu“, „Na sportovce“
hádanky a slovní hříčky
grafická nápodoba symbolů, čísel, písmen
divadelní představení - „Dobrodružství veverky Zrzečky“
Tématický blok: „ŽIJEME ZDRAVĚ“
Charakteristika a záměry bloku
V tomto bloku se zaměříme na zdravou výživu, děti poznávají svoje tělo, vnímají, že lidské tělo se mění a vyvíjí. Seznamují se s nebezpečím úrazu. Uvědomují si rozdíly mezi živou a neživou přírodou, a že jsme součástí vesmíru. Poznáváme ovoce a zeleninu a jejich význam pro lidské tělo – v zdravém těle, zdravý duch. Podporujeme své zdraví, cvičíme jógu.
budeme se snažit jíst více ovoce a zeleniny
ptáme se na slova , kterým nerozumíme (lékařské prostředí)
dbáme na osobní hygienu
dáváme pozor na škodlivé vlivy
Očekávání
získat poznatky o ovoci a zelenině
umět pojmenovat lidské tělo i jeho části
rozeznáme živou a neživou přírodu, poznáme glóbus, hvězdy …
sluchově rozlišit hlásku na začátku slova
cvičíme jógu a balancujeme na balančních míčích
bez zábran komunikujeme s dospělým (u lékaře), činnosti
hry na pana doktora
ochutnávka ovoce, připravujeme zeleninový salát
čistíme si zoubky
pracujeme s modelínou (lidské tělo)
vážíme se , měříme se
oživujeme kamínky malováním
učíme se hledat na globusu
navštívíme hvězdárnu
pracujeme s encyklopedií
přírodopisné vycházky – pozor na smog
sáňkujeme, bobujeme
reprodukujeme zpaměti krátké texty „Nácvik básně“
rozlišujeme některé číslice „Kolik jablíček ...“
Tématický blok: „PŘÍRODA SE PROBOUZÍ“
Charakteristika a záměry bloku
V tomto bloku si uvědomíme změny v přírodě spojené s příchodem jara i to, že lidská nedbalost narušuje přirozenou a pro lidi potřebnou krásu a čistotu životního prostředí. Budeme usilovat o vytvoření prostředí veselého, čistého a barevného. V barevném týdnu se o to pokusíme. Zaměříme se na barevnou symboliku sběrných odpadních nádob, budeme diskutovat o nutnosti třídění odpadu, prakticky odpad třídit. Zorganizujeme sběr starého papíru a za utržené peníze nakoupíme encyklopedie, uklidíme okolí školy, budeme pozorovat dění ve sběrně kovového odpadu.
budeme se snažit chápat, že člověk může přírodě pomáhat, ale i škodit, a uvědomíme si, jak je důležité pečovat o své okolí a prostředí, v němž žijeme
naučíme se, jak nakládat s odpady
při pozorování jarní přírody dále rozvineme poznatky a dovednosti (motorické, estetické i poznávací) v souvislosti s daným ročním obdobím
posílíme dětskou zvídavost, zájem dětí a radost z objevování
Očekávání
získat poznatky o materiálech (papír, plast, sklo, železo)
naučí se třídit odpady a uplatňovat hygienické návyky při manipulaci s odpady
seznámit se a používat nové pojmy – např. recyklace
prakticky pečovat o své okolí
rozlišovat, co okolní prostření poškozuje, všímat si nepořádků, upozorňovat na ně
navrhovat řešení problémů a úkolů, nalézat nová řešení
vědomě využívat všech smyslů
zvládat pohyb v nerovném terénu
Činnosti
pozorování přírody – typické jarní znaky
vycházka do lesa – otevření lesa – pozorování nového života v lese
soutěž „Záchrana stromů“ - sběr starého papíru, pomoc rodičů
písně, básně, tanečky a pohybové hry motivované jarem
vítáme jaro kytičkou, výtvarné zpracování různými technikami
prohlížení knih, encyklopedií, obrázků
společenské hry (Pexeso, Krtkova zahrádka)
puzzle – skládání obrázků k tématu
vycházky – hledáme barevné kontejnery, pozorujeme jejich okolí
výroba papírových kontejnerů
třídění odpadu
řízené rozhovory a diskuze o recyklaci odpadů, otázky hygieny, vlastnosti a druhy materiálů, použití jednotlivých materiálů
didaktické hry – např.: „Z čeho je co vyrobeno“
pracujeme s papírem – různé činnosti s papírem (mačkání, trhání, lepení), recyklace papíru – namočený novinový papír (vymačkat, usušit na sítu)
malování na sklo – výzdoba oken
konstruktivní činnosti
smyslové hry - „Barevný sáček“
návštěva sběrny s kovovým odpadem – pozorování dění ve sběrně
úklid okolí školy a školní zahrady
setí semínek čočky
výtvarné vyjádření prožitků
Tématický blok: „CESTUJEME ZA POZNÁNÍM“
Charakteristika a záměry bloku
V aprílovém měsíci nás čeká spousta vtipu, radosti a zábavy. Seznámíme děti s velikonočními vesnickými oslavami i s historií zdobení kraslic. Mnoho dětí chodí řehtat, hodovat, společně si o těchto zážitcích budeme povídat. Pohybové jarní hry a tvořivou činnost (z hlíny, písku apod.) přeneseme za pěkného počasí na školní zahradu.
Abychom byli opravdovou „Veselou mašinkou“ pojedeme na výlet vlakem a užijeme si probouzející se přírodu. V souvislosti s výletem si povíme o možných nebezpečích, která nám hrozí (úrazy při nevhodném chování, požáry apod.). Povíme si, jak a kde budeme hledat pomoc, navštívíme hasičskou zbrojnici.
při stále častějším pobytu v přírodě budeme rozvíjet pohybové schopnosti a fyzickou zdatnost dětí
osvojíme si poznatky důležité pro podporu bezpečí a seznámí se s prací některých dospělých
naučíme se cestovat vlakem a zdokonalíme se v zásadách správného chování v dopravních prostředcích
na základě prožitků rozvineme jazykové a řečové schopnosti dětí, estetické a mravní cítění a dětskou tvořivost a nápady
Očekávání
chovat se kultivovaně v dopravních prostředcích
být aktivní, ptát se a dozvídat se nové informace
samostatně formulovat myšlenky, nápady, pocity
rozvíjet jazykové schopnosti – výslovnost, homonyma, synonyma, první a poslední hlásky a slabiky
vědět o některých způsobech ochrany zdraví a bezpečí a mít povědomí o tom, jak a kde hledat pomoc
vyjadřovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky (řečovými, výtvarnými, hudebními, pohybovými, dramatickými)
Činnosti
velikonoční výzdoba školy a třídy
barvení a zdobení kraslic
básně a písně s jarní a velikonoční tematikou
čtení a poslech příběhů s náměty práce dospělých
prohlížení a „čtení“ knih
společenské hry
stavba z písku, tvořivá práce z hlíny a z modelovací hmoty
hry na školní zahradě – kuličky, pohybové hry a jiné hry podle výběru dětí
jízda na tříkolkách
výlet vlakem
pozorování jarní přírody a jarních prací na polích
kdo – co – čím
návštěva hasičské zbrojnice
malování, kreslení, skládání z papíru
rozhovory na téma bezpečnost
dokončit příběh – Co by se stalo, kdyby …
námětové hry ze světa dospělých lidí a jejich práce
konstruktivní hry
drobné práce na školní zahradě – vyhrabování, osázení truhlíků květinami
Tématický blok: „PŘÍRODA JE PLNÁ KVĚTŮ“
Charakteristika a záměry bloku
S využitím svátku maminek budeme nadále prohlubovat citové vztahy ke členům rodiny, k sobě navzájem, ale i k živé a neživé přírodě. Všimneme si kvetoucí přírody, rodících se mláďat, života hmyzu. Každodenně si budeme všímat krásy probuzené přírody, pokud to bude možné, přeneseme činnosti do přírody.
pomocí říkadel pro maminky procvičíme a zdokonalíme výslovnost a kultivovaný projev
povedeme děti k umění vystoupit na veřejnosti a nestydět se
na příkladu mláďat si vysvětlíme narození děťátka
naučíme se poznávat a pojmenovat nejznámější druhy hmyzu a seznámíme se s jejich životem
Očekávání
chovat se citlivě a ohleduplně ke slabším a mladším dětem, soucit s nimi
všímat si toho, co si druhý přeje a potřebuje, a umět pomoc nabídnout
dělit se o hračky, pomůcky, sladkosti, ale i úkoly a povinnosti
navazovat kontakty s dospělými, překonat stud, komunikovat s nimi, respektovat je
uvědomovat si příjemné i nepříjemné prožitky
být citlivý k živé i neživé přírodě a k věcem
sladit pohyb se zpěvem, vědomě napodobit pohyb podle vzoru, přizpůsobit se pokynu
zazpívat písně, rozlišovat rytmus
výtvarně zpracovat prožitky
Činnosti
příprava vystoupení pro rodiče (téma: jaro a svátek maminek)
výroba dárků a přání pro maminky a babičky
říkanky, básně, písničky k tématu
nácvik tanečků maminkám
cviky motivované činností maminky, životem hmyzu
uvolňovací cviky (př. klubíčka pro maminku, ulita šneka apod.)
poslech, vyprávění a dramatizace příběhů
rozhovory a diskuze nad obrazovým materiálem a knihami
námětové hry: téma- rodina, činnost maminky, staráme se o miminko apod.
vycházky do lesa, zahrady a na louku
pozorování změn v přírodě (počasí, růst trávy, vůně květin, život včel, motýlů apod.)
výtvarné zachycení prožitků
život na louce – výroba louky, modelování obyvatel louky (žížala, šnek, kytičky)
vystřihování a lepení na jarní téma
barevné čarování (co dokáže barva a kulička v krabici)
pohybové hry k tématu
uvolňovací cviky
omalovánky, pracovní listy
pohybové hry k tématu, cvičení na udržení rovnováhy (kolíbka, váha, apod.)
tvořivé hry z písku
péče o školní zahradu a květiny v truhlíku
Tématický blok: „DÍTĚ A JEHO FANTAZIE“
Charakteristika a záměry bloku
Blížící se konec školního roku nám přinese mnoho zábavy a radosti. Sportovními hrami a soutěžemi oslavíme svátek dětí. Povíme si o planetě, na které žijeme nejen my, ale i jiné děti. Budeme pozorovat řeku, rybníky a vodu, která nás obklopuje, seznámíme se s nebezpečím, které nás může u vody potkat. Pojedeme na výlet, rozloučíme se se školáky a prožijeme společnou noc ve škole. Letní období nám umožní veškerou činnost přenášet do přírody, a tak budeme mít větší prostor pro rozvoj fyzické zdatnosti. Budeme cvičit vytrvalost a sebeovládání.
seznámíme se s existencí jiných kultur a národností a povedeme děti k uvědomění se, že i ony jsou součástí světa, přírody, společnosti a planety Země
společnými prožitky (školní výlet, vycházky po okolí, noc v MŠ) posílíme zvídavost, zájem a radost z objevování
Očekávání
pohybovat se v různém prostředí (písek, voda, po zvýšené ploše, mezi překážkami apod.)
uvědomovat si nebezpečí, které nám hrozí při pobytu u vody
pojmenovat většinu toho, co nás obklopuje
poznat napsané své jméno (starší děti)
odloučit se na určitou dobu od rodičů a být aktivní i bez jejich opory
prožívat radost ze zvládnutého a poznaného
vnímat, že svět je pestrý, rozmanitý a má svůj řád
Činnosti
oslava svátku dětí, dětský den – hry a soutěže
„Cestování s globusem a encyklopedií“ - poznávání pomocí otázek a odpovědí, diskuze o vlastnostech lidí, které jsou dány prostředím, ve kterém žijí, pohlavím, jazykem apod.
praktické ukázky varující před nebezpečím u vody
výtvarné zpracování zkušeností a zážitků z cestování, dovolených, výletů
školní výlet
hry s dopravní tématikou – pojmy vlevo, vpravo
pracovní listy – rozlišování, třídění, porovnávání, hledání rozdílů


7.PODMÍKY PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Věcné podmínky
Základní podmínky, které je třeba při vzdělávání dětí dodržovat, jsou legislativně vymezeny příslušnými právními normami (zákony, vyhláškami, prováděcími právními předpisy). V návaznosti na ně RVP PV podrobněji popisuje a doplňuje další materiální, organizační, personální, psychohygienické a pedagogické podmínky, které příznivě ovlivňují, resp. podmiňují kvalitu poskytovaného vzdělávání, vymezenou a požadovanou RVP PV.
Věcné (materiální) podmínky mateřské školy jsou plně vyhovující.
Mateřská škola má dostatečně velké prostory (podlahová plocha i objem vzduchu atd. dle příslušného předpisu) a takové prostorové uspořádání, které vyhovuje nejrůznějším skupinovým i individuálním činnostem dětí.

Dětský nábytek, tělocvičné nářadí, zdravotně hygienické zařízení (umývárny, toalety) i vybavení pro odpočinek dětí (lůžka) jsou přizpůsobeny antropometrickým požadavkům, odpovídají počtu dětí, jsou zdravotně nezávadné a bezpečné a jsou estetického vzhledu. Vybavení hračkami, pomůckami, náčiním, materiály a doplňky odpovídá počtu dětí i jejich věku; je průběžně obnovováno a doplňováno a pedagogy plně využíváno.
Hračky, pomůcky, náčiní a další doplňky nebo alespoň jejich podstatná část je umístěna tak, aby je děti dobře viděly, mohly si je samostatně brát a zároveň se vyznaly v jejich uložení; jsou stanovena pravidla pro jejich využívání pedagogy i dětmi.
Děti se samy svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě interiéru budovy, prostředí je upraveno tak, aby dětské práce byly dětem přístupné a mohli je shlédnout i jejich rodiče.
Na budovu mateřské školy bezprostředně navazuje zahrada či hřiště, tyto prostory jsou vybavené tak, aby umožňovaly dětem rozmanité pohybové a další aktivity.
Všechny vnitřní i venkovní prostory mateřské školy splňují bezpečnostní a hygienické normy dle platných předpisů (týkajících se např. čistoty, teploty, vlhkosti vzduchu, osvětlení, hlučnosti, světla a stínu, alergizujících či jedovatých látek a rostlin apod.)
Mateřská škola Hradešín je v provozu od roku 2011 a je koncipována do 1 budovy v rozlehlé zahradě.
Třídy mateřské školy: v budově MŠ jsou dvě třídy. Hygienická kapacita tříd je 20 dětí a prostory jsou uspořádány tak, aby vyhovovaly nejrůznějším individuálním a skupinovým činnostem dětí.
Třídy jsou vybaveny hračkami, pomůckami, náčiním, materiály a doplňky v počtu odpovídajícímu počtu dětí a jejich věku. Vybavení je průběžně obnovováno, doplňováno a využíváno pedagogy i dětmi. Hračky, pomůcky, náčiní a další doplňky nebo alespoň jejich podstatná část je umístěna tak, aby je děti dobře viděly, mohly si je samostatně brát, vyznaly se v jejich uložení. Jsou stanovena pravidla pro jejich využívání i ukládání.
Děti se samy podílí svými výtvory na úpravě a výzdobě interiéru budovy, dětské práce jsou přístupny dětem a mohou je shlédnout i rodiče.
Zahrada mateřské školy je dostatečně veliká. Je lemována vzrostlými stromy a keři, pravidelně upravována.
Hrací zóna je vybavena pískovištěm, trávníkem, pergolou, hadicí pro kropení pískoviště, prostorem pro ukládání hraček. Tato hrací zóna je dále  vybavena brouzdalištěm.
Záměr:
pružně s využitím různých pomůcek pro spontánní činnosti využívat celý prostor třídy, vytvářet hrací zóny tak, aby nedocházelo k vzájemnému narušování her
vymalovat třídy a pomalovat některé plochy výjevy z dětských pohádek.
postupná rekonstrukce zahrady a vybavení herních zón  hracími prvky.
dovybavit herní zóny k různorodým činnostem dětí (konstruktivní, pohybové, pracovní, výtvarné)
Životospráva
Životospráva dětí v mateřské škole je plně vyhovující
dětem je poskytována plnohodnotná a vyvážená strava (dle předpisu), je zachována vhodná skladba jídelníčku, dodržována zdravá technologie přípravy pokrmů a nápojů, děti mají stále k dispozici ve třídě dostatek tekutin( čaje,mošty,džusy ale i voda) a mezi jednotlivými podávanými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly, je nepřípustné násilně nutit děti do jídla
je zajištěn pravidelný denní rytmus a řád, který je však současně natolik flexibilní, aby umožňoval organizaci činností v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuální situaci (aby např. rodiče mohli své děti přivádět podle svých možností, aby bylo možné reagovat na neplánované události v životě mateřské školy apod.)
děti jsou každodenně a dostatečně dlouho venku, program činností je přizpůsobován okamžité kvalitě ovzduší
děti mají dostatek volného pohybu nejen na zahradě, ale i v interiéru mateřské školy
v denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí (např. dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku apod.), donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné
pedagogové se sami chovají podle zásad zdravého životního stylu a poskytují tak dětem přirozený vzor.
Prostředky zajištění:

seznamujeme se s pěstováním zeleniny a ovoce (záhonky a jahodníčci)

vaříme a pečeme zdravě - učíme se názvy potravin, výrobu a jejich účel pro naše zdraví

přírodopisné vycházky a školy v přírodě.
Psychosociální podmínky
Psychosociální podmínky jsou pro vzdělávání dětí plně vyhovující
Děti i dospělí se cítí v mateřské škole dobře, spokojeně, jistě a bezpečně. Nové děti mají možnost se postupně adaptovat na nové prostředí. Pedagogové respektují potřeby dětí, reagují na ně a pomáhají v jejich uspokojování, děti nepřetěžují. Všechny děti mají rovnocenné postavení, žádné není zvýhodňováno či naopak. Je dodržován řád školy, režim, děti se učí daným pravidlům soužití v kolektivu. Dětem se dostává jasných a srozumitelných pokynů – jsme všichni kamarádi, máme se rádi, pomáháme si. Pedagogický přístup se projevuje přímou, vstřícnou a naslouchající komunikací pedagoga s dětmi. Zbytečné organizování a podporování nezdravé soutěživosti je vyloučeno, násilí je nepřístupné. Vzdělávací nabídka je dětem blízká, pochopitelná a přiměřeně náročná. Pedagog je vzorem pro děti, podporuje, oceňuje a chválí děti. Ve vztazích mezi dětmi a dospělými panuje vzájemná důvěra, tolerance, zdvořilost a solidarita. Pedagog se věnuje neformálním vztahům dětí a nenásilně je ovlivňuje prosociálním směrem – prevence šikany a jiných sociálně patologických jevů.
Prostředky zajištění - komunikační kruh, individuální rozhovor, kouzelné škebličky pro vaše slzičky. indiánské , eskymácké dny, vesternová představení.
Záměry:
podporovat vzájemné vztahy dětí, vést je k vzájemné spolupráci a v případě konfliktů dát dětem dostatečný prostor pro jejich vyřešení
rozlišit, kdy je dítě schopno zvládnout problém samo a kdy je třeba spoluúčast dospělého.

Organizace

ORGANIZACE DNE
7:00 – 8:00 příchod dětí
volné hry
didakticky zacílené činnosti ve skupinkách i individuálně
individuální péče o děti se specif. vzděl.
řízené zdravotní aktivity
jazykové chvilky
smyslové hry
8:45 – 9°° hygiena , svačina
9°° - 9: 45  spontánní činnost, didakticky zaměřené činnosti,hygiena,oblékání
9:45 – 12:00 pobyt venku
12:00  oběd
12:30 – 14°° odpočinek - náhradní (nespací) aktivity
14°° - 14:15  oblékání, osobní hygiena
14:45  svačina
15°° - 16:30 volné hry, individuální a skupinové didakticky zacílené činnosti
pohyb venku
Záměr:
uspořádáním nabízených činností vytvořit dětem dostatečný prostor pro jejich realizaci a dokončení, eventuálně pokračování v nich
Podmínky bezpečnosti práce při práci s dětmi:
ředitelka školy je povinna zabezpečit prostřednictvím pedagogů školy dohled nad dětmi a to při školní i mimoškolní výchově a vzdělávání, tzn. při všech aktivitách organizovaných mateřskou školou
pedagogické pracovnice pravidelně poučují děti o bezpečnosti v mateřské škole , při pobytu venku a při různých akcích, o poučení dětí provádějí pravidelně zápis do přehledu výchovné práce
Opatření v průběhu vzdělávacích činností:
každá učitelka je osobně zodpovědná za bezpečnost svěřených dětí od doby jejich převzetí od rodičů, pověřené osoby nebo jiného pedagoga školy do doby předání rodičům, pověřeným osobám nebo jinému pedagogovi školy
při hře dětí dbá, aby si děti hrály klidně, sleduje jejich hru, předchází konfliktům, nedovolí dětem nosit do mateřské školy nebezpečné předměty nebo hračky
nesmí odejít od dětí, při závažných důvodech si zajistí dohled jiné pracovnice z MŠ
nesmí dát dětem bez náležitého dohledu nůžky, štětce, tužky či jiné ostré a špičaté pomůcky, dále drobné korálky a stavebnicové tvary, které by si mohly děti strčit do nosu, ucha či vdechnout
při chůzi po schodech dbá, aby se děti nestrkaly, chodily klidně, držely se zábradlí
při tělovýchovných aktivitách dbá zvýšené pozornosti o bezpečnost dětí, upozorňuje na případné nebezpečí, zajišťuje soustavnou pomoc při cvičení, bývá vždy na nejkrizovějším místě, před cvičením musí vždy zkontrolovat, zda je tělovýchovné nářadí v pořádku
při převlékání dětí v šatnách vykonává učitelka stálý dozor, sama se obléká, až když jsou děti připraveny na pobyt venku, neprodlužuje zbytečně pobyt připravených dětí v šatně
při rozcházení dětí domů, věnuje učitelka zvýšenou péči úpravě a čistotě dětí
dítě předává rodičům či pověřené osobě, ale pouze na základě písemného pověření zástupcem dítěte, ověření může být stálé, na určité časové období nebo jednorázové
Opatření při pobytu dětí venku:
při pobytu dětí mimo území mateřské školy odpovídá jeden pedagogický pracovník za bezpečnost nejvýše:
20 dětí smyslově, tělesně a duševně zdravých starších 3 let
15 dětí v případě, že jsou mezi nimi 2 děti od dvou do tří let
12 dětí v případě, že jsou mezi nimi 2 postižené děti nebo 1 postižené a 1 dítě ve věku od dvou do tří let
při pobytu na školní zahradě nedovolí učitelky dětem bez dozoru na průlezky, houpačky a jiné nářadí, kde hrozí nebezpečí úrazu, nedovolí jim též samostatné vzdálení do prostor zahrady, kam sama nevidí, kde nemůže mít o dětech přehled
průběžně děti seznamují s pravidly bezpečnosti pobytu na zahradě
při vycházkách učí děti chodit ve dvojicích, trojicích, v zástupu tak, aby maximálně zajistila jejich bezpečnou chůzi, chodí po chodníku, maximálně se vyhýbá frekventovaným ulicím, učitelky dbají na bezpečné přecházení vozovky, k čemuž používají terčík, průběžně seznamují děti s pravidly bezpečného chování na ulici
Opatření při akcích školy, výletech, školách v přírodě:
akce školy:
v areálu školy: zabezpečuje třídní učitelka dozor tak, aby počet dětí, nad kterými dozor vykonává, nepřesáhl počet 20, v případě potřeby zvýšeného dozoru nebo většího počtu dětí, zajistí dozor dvě pedagogické pracovnice nebo pověřená provozní pracovnice
mimo areál školy: doprovod a bezpečnost dětí zajišťují vždy dvě pedagogické pracovnice u skupiny dětí do počtu 25 nebo pedagogická pracovnice a pověřená pracovnice provozní s přihlédnutím na specifické požadavky konkrétní akce
před zahájením každé akce předloží vedoucí pedagogická pracovnice písemně podklady pro uspořádání akce ke schválení ředitelce školy, zajistí instruktáž dětí o bezpečnosti
výlety:
pedagogické pracovnice zajišťují dozor nad žáky nepřetržitě a to vždy nejméně 3 pracovnice – pedagogické nebo pracovnice pověřená k dozoru /podle specifických nároků na výlet/
před odjezdem zajistí pedagogická pracovnice seznam dětí včetně kontaktu na rodiče /event. osoby, které o dítě pečují/, vybavenou lékárničku první pomoci
po ukončení výletu děti předá pouze osobě pověřené k odvádění dítěte z MŠ, v případě potřeby informuje osobně rodiče o průběhu výletu.
Opatření při úraze
všichni zaměstnanci školy jsou povinni okamžitě poskytnout první pomoc při jakémkoliv úrazu, v případě potřeby přivolají lékařskou pomoc, zajistí převoz zraněného k lékaři
zároveň jsou povinni bezodkladně informovat zákonného zástupce dítěte a dohodnout s ním postup při  vyřešení úrazu /umožňuje-li to situace/ a zároveň informují ředitele školy
po zajištění první pomoci neprodleně zhotovit zápis do knihy úrazů
drobné úrazy, odřeniny, škrábnutí apod. pedagogické pracovnice ošetří, průběh poranění zapíší do filtru
O úrazu informují zákonné zástupce a dají mu podepsat zápis.
Záměry:
věnovat velkou pozornost opakování základních bezpečnostních kritérií dětem a různými praktickými i modelovými situacemi posilovat vědomí dětí o nutnosti chránit sebe i ostatní
Řízení mateřské školy

Mateřská škola Hradešín je řízena ředitelkou školy Vladimírou Prejzovou, která zodpovídá za provoz, plánování, vzdělávání a personál v mateřské škole zodpovídá a úzce spolupracuje jak se zřizovatelem, personálem i rodiči.

V kooperaci s pedagogickým týmem vypracovává školní vzdělávací program a podílí se na kontrole jeho naplňování. Vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, pozitivně zaměstnance motivuje a podporuje jejich vzájemnou spolupráci. Získané poznatky předává řediteli organizace.

Vedení školy vytváří ovzduší vzájemné důvěry a tolerance, zapojuje spolupracovníky do řízení mateřské školy, ponechává jim dostatek pravomocí a respektuje jejich názor. Podporuje a motivuje spoluúčast všech členů týmu na rozhodování o zásadních otázkách školního programu a zve ke spolupráci i rodiče.

Plánování pedagogické práce a chodu mateřské školy vychází s kontrolní a evaluační činnosti školy a využívá zpětné vazby k vyvození závěrů a cílů pro další práci.

Mateřská škola spolupracuje se zřizovatelem a dalšími orgány státní správy a samosprávy, s kmenovou základní školou Český Brod a Škvorec, s dalšími organizacemi v blízkém okolí mateřské školy a s odborníky poskytujícími pomoc zejména při řešení individuálních výchovných a vzdělávacích problémů dětí.

Rodiče

• každodenní komunikace při předávání dětí

• informace o průběhu vzdělávání

• informace o stravování

• informační nástěnky na třídách 

• internetové stránky školy

Veřejnost

• internetové stránky školy

• prezentace v tisku Obecní noviny Hradešín

• Den otevřených dveří

• prezentace školy při veřejném vystupování dětí  - vítání občánků,rozsvěcení vánočního stromu,jarmarky

Personální a pedagogické zajištění

Učitelé mateřské školy mají předepsanou odbornou kvalifikaci v oboru předškolní pedagogika, za nekvalifikované pomocí inzerce na serverech a stránkách školy hledáme náhradu.

Pedagogický sbor funguje jako pracovní tým na základě jasně vymezených a společně vytvořených pravidel.

Povinnosti, pravomoci a úkoly všech pracovníků jsou jasně vymezeny.

Pedagogičtí i provozní zaměstnanci byli pečlivě vybráni dle vzdělání, praxe v oboru a svého vystupování. Svým jednáním a chováním prezentují mateřskou školu a předcházejí konfliktům. Pro chod mateřské školy je důležité ovzduší vzájemné důvěry a tolerance. Podporujeme spoluúčast celého personálu jako týmu na rozhodování v základních otázkách provozu a programu školy. Výsledky kontrolní činnosti jsou využívány k vyvození závěrů pro další práci.

V každé třídě pracují dvě učitelky na plný úvazek ve dvou směnách, které vzájemně spolupracují, doplňují se a podporují. V rámci možností školy je zajištěno překrývání učitelek minimálně 2,5 hodiny denně, které je využíváno při pobytu venku a obědě. Na třídě s paní ředitelkou je paní učitelka na částečný úvazek, takže v nejpotřebnější části dne se překrývají 4 učitelky. Provozní personál ve dvou směnách má na starosti nejen úklid celé mateřské školy, ale i praní povlečení a ručníků, přípravu a úklid lehátek na odpočinek. U nejmenších dětí má provozní personál přizpůsobenou pracovní dobu tak, aby pomohl s oblékáním dětí na vycházku.

 

Záměry:
vytvořit takové podmínky, aby na jedné třídě pracovaly 2 pedagogické pracovnice a nedocházelo ke spojování tříd.

Obsadit veškerá místa kvalifikovanými pracovnicemi neustálým podáváním inzerce – nabídky práce a dále inzerát na stránkách školy.

 

Spoluúčast rodičů
Spoluúčast rodičů na předškolním vzdělávání je plně vyhovující

ve vztazích mezi pedagogy a rodiči panuje oboustranná důvěra a otevřenost, vstřícnost, porozumění, respekt a ochota spolupracovat, spolupráce funguje na základě partnerství
pedagogové sledují konkrétní potřeby jednotlivých dětí, resp. rodin, snaží se jim porozumět a vyhovět
rodiče mají možnost podílet se na dění v mateřské škole, účastnit se různých programů, dle svého zájmu zde vstupovat do her svých dětí, jsou pravidelně a dostatečně informováni o všem, co se v mateřské škole děje, projeví-li zájem, mohou se spolupodílet při plánování programu mateřské školy, při řešení vzniklých problémů apod.( třídní schůzky,besídky,rozsvěcení vánočního stromku školy,vítání občánků...)
pedagogové pravidelně informují rodiče o prospívání jejich dítěte i o jeho individuálních pokrocích v rozvoji i učení, domlouvají se s rodiči o společném postupu při jeho výchově a vzdělávání
pedagogové chrání soukromí rodiny a zachovávají diskrétnost v jejích svěřených vnitřních záležitostech, jednají s rodiči ohleduplně, taktně, s vědomím, že pracují s důvěrnými informacemi, nezasahují do života a soukromí rodiny, varují se přílišné horlivosti a poskytování nevyžádaných rad
mateřská škola podporuje rodinnou výchovu a pomáhá rodičům v péči o dítě; nabízí rodičům poradenský servis i nejrůznější osvětové aktivity v otázkách výchovy a vzdělávání předškolních dětí.

 

8. VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ SE SPECIÁLNÍMÍ VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Dětí se speciálními vzdělávacími potřebami se zpravidla v naší mateřské škole nevzdělávají, protože vysoký počet dětí na třídách i poloha školy v prvním patře není k integraci ideální. Škola nemá ve smíšených třídách bezbariérový přístup, takže nemůže zajistit péči o děti s větším tělesným postižením. Problémem není vzdělávání dětí s lehkou formou postižení jako je oční a logopedická vada nebo porucha pozornosti a hyperaktivita, které zvládnou režim mateřské školy. V rámci možností vzděláváme i děti cizí národnosti. Snažíme se vytvořit přiměřené podmínky k rozvoji každého dítěte v rámci našich možností.

Všechny děti projdou po období adaptace diagnostikováním učitelkami na třídách. Pokud je zjištěno, že dítě potřebuje 1. stupeň PO /podpůrného opatření /např. dítě s drobnými problémy, lehkou logopedickou vadou, po nemoci, traumatu, kterému nestačí vzdělávání v rámci ŠVP/, třídní učitelka zpracuje PLPP /plán pedagogické podpory/ a seznámí s ním rodiče. Dále se s dítětem podle tohoto plánu individuálně pracuje. Po třech měsících se plán vyhodnocuje a pozmění dle potřeby. Pokud nedojde ke zlepšení, jsou rodiče vyzváni k návštěvě ŠPZ /Školního pedagogického zařízení/, tedy SPC /Speciálně pedagogické centrum/ nebo PPP /Pedagogicko-psychologická poradna/. Plán pedagogické podpory je zpracováván i pro děti s odkladem školní docházky se zaměřením na posílení jejich slabších stránek, které probíhá ve spolupráci s rodinou a pedagogickou poradnou.

Děti s 2. – 5. stupněm podpůrného opatření diagnostikuje SPC nebo PPP a spolu s rodiči a školou vypracovává návrh podpůrných opatření pro začlenění dítěte do vzdělávání v mateřské škole, na které škola dostane navýšený normativ. Součástí PO je i IVP /Individuální vzdělávací plán/, jehož realizaci ŠPZ kontroluje. Plán pedagogické podpory i individuální vzdělávací plán dle stupně podpůrného opatření vytváří na začátku školního roku třídní učitel spolu s poradenským zařízením, se zákonným zástupcem dítěte i s vedoucí učitelkou MŠ. Plány jsou čtvrtletně vyhodnocovány a konzultovány všemi zapojenými stranami. Třídní učitel je zodpovědný za plnění plánu a navrhuje další postupy dle výsledků vzdělávání dítěte.

Vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním nebo dětí, které pocházejí z jazykově odlišného prostředí a které nemluví jazykem, v němž probíhá vzdělávání, se uskutečňuje podle požadavků daných RVP PV.

Obsah je přizpůsoben jejich schopnostem, více se dětmi pracuje individuálně, s dětmi cizím rodným jazykem se individuálně procvičuje český jazyk. V mateřské škole jsou uplatňovány speciální vzdělávací metody umožňující včasnou diagnostiku a rozvojovou stimulaci dětí.

 

9. VZDĚLÁVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ

Talentované děti v naší mateřské škole mají možnost rozvíjet své dovednosti nejen při běžných činnostech ale i v nadstandardních aktivitách. Rozvoj a podpora mimořádných schopností těchto dětí je zajišťována přizpůsobením obsahu i podmínek třídního vzdělávacího programu jejím potřebám i mimořádným schopnostem.

Základem práce s nadanými dětmi je jejich včasná diagnostika, kterou dělají třídní učitelky. Po diagnóze nadaného dítěte zpracují PLPP a podle něho pracují. Zaměří se na obohacení učiva těchto dětí v souladu se ŠVP dle jejich nadání, na individuální přístup v této oblasti a na rozvoj kreativity. Stimulují procesy objevování, rozšiřují učivo o další informace, náročnější postupy a souvislosti. Po vyhodnocení PLPP, kdy nejsou podmínky v MŠ dostačující pro další rozvoj dítěte, navážou spolupráci s PPP a od 2. stupně PO spolu vytvářejí IVP, podle kterého dále pracují. Na základě zprávy PPP mohou požádat o další finanční prostředky na pořízení speciálních pomůcek pro další rozvoj dítěte.

 

10. VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÉ OD DVOU DO TŘÍ LET

Další speciální přístup je v naší MŠ věnován dětem mladším tří let. Jsou citlivě a individuálně zapojovány do kolektivu dětí a seznamovány s režimem školy. Tyto děti potřebují stálý pravidelný denní režim, dostatek emoční podpory, zajištění pocitu bezpečí, přiměřeně podnětné prostředí a činnosti, více individuální péče a srozumitelná pravidla.

Adaptace zde probíhá pomalu a za velké spolupráce s rodiči. Na začátku se zaměřujeme hlavně na zvládnutí odloučení od rodiny, podporu samostatnosti a sebeobslužných dovedností.

Vše probíhá s přihlédnutím k věku dětí a k individuálním potřebám, aby nebyly přetěžovány a aby se u nich vytvořil kladný vztah k mateřské škole.

Organizace dne je zde upravena s delším časem na volnou hru, stravování i odpočinek. Děti mají větší dobu na převlékání, u kterého pomáhají učitelkám i provozní pracovnice. K pobytu venku využívají třídy s malými dětmi hřiště mateřské školy nebo blízké okolí. Režim dne je pravidelný a ke změnám a spojování tříd zde dochází jen minimálně.

Podmínky pro vzdělávání dvouletých dětí

Mateřská škola je vybavena dostatečným množstvím podnětných a bezpečných hraček a pomůcek vhodných pro dvouleté děti. Prostředí třídy je v rámci možností upraveno tak, aby poskytovalo dostatečný prostor pro volný pohyb a hru dětí, umožňovalo variabilitu v uspořádání prostoru a zabezpečovalo možnost naplnění potřeby průběžného odpočinku. Učitelky zde uplatňují k dítěti laskavě důsledný přístup a jsou pro ně pozitivním vzorem. Úzkou spoluprací s rodiči upevňují kladné vztahy a oboustrannou důvěru a spokojenost, aby se zde všichni cítili spokojeně.

Každá třída bude vybavena přebalovacím pultem.

 

11. DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Pokud jsou naplněny důvody uvedené v odst. 1 § 184a školského zákona je mateřská škola povinna zajistit dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné, vzdělávání distančním způsobem.

Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, má povinnost se vzdělávání distanční formou účastnit.

Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte pro toto vzdělávání.

 

VZDĚLÁVÁ DISTANČNÍM ZPŮSOBEM

Distančně se vzdělává z důvodu krizových či mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény, kdy není možná osobní přítomnost většiny (více než 50%) předškoláků z celé MŠ nebo z odloučeného pracoviště nebo z nejméně jedné třídy, pokud se v ní vzdělávají pouze tyto děti.

 POVINNOST DÍTĚTE

Předškoláci jsou povinni se vzdělávat distančním způsobem.

Předškoláci jsou povinni se vzdělávat distančním způsobem.

ABSENCE DĚTÍ

Absence při distanční výuce se posuzuje podle zapojení do vzdělávání. (Jednoduše řečeno je jedno, v jaké době dítě vyplnilo pracovní list, důležité je, že ho vyplnilo.) Nepřipojení se  k on-line přenosu je považováno za absenci.

OFF-LINE VÝUKA

K off-line výuce není zapotřebí internet a digitální technologie. Může jít o vyplňování pracovních listů, výtvarné činnosti atp. Zadávání úkolů může probíhat na webových a facebookových stránkách školy či písemně, telefonicky, ve specifických případech i osobně.

 KONZULTACE

Cílem individuálních konzultací je, aby nikdo nezůstal mimo systém a každý pracoval přiměřeně svým možnostem a podmínkám. Konzultace musí být dostupné všem, může jít o telefonické hovory, on-line chat, e-maily či ve specifických případech osobní konzultace za dodržení všech hygienických pravidel a nařízených opatření.

 Je pro nás velmi důležité, aby s námi zůstali děti v kontaktu. To však nezáleží jen na nás, ale také na rodičích. Proto se snažíme o komunikaci s nimi, každý týden mají na našich stránkách přehled o dění v mateřské škole a děti dostávají pracovní listy.

 

 

12. AUTOEVALUACE ŠKOLY A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ

Systém evaluace a hodnocení v rámci MŠ

Evaluační systém nastavuje vyhodnocování jako průběžný proces ke zkvalitnění, má stanovené oblasti a techniky vyhodnocování. Má časový plán a stanovuje odpovědnost zúčastněných. Součástí je sledování vzdělávacích pokroků dětí.

Vnější evaluace

- názory rodičů

- pedagogicko psychologická poradna  Český Brod

- zřizovatel

- Krajský úřad

- Česká školní inspekce

- Hygienická stanice

Evaluace na úrovni školy

- Hodnocení mateřské školy k 31.8.

- Hospitace učitelů dle potřeby hospitací – ústní vyhodnocení

- Kontrola práce personálu dle potřeby

Evaluace na úrovni třídy – učitelka na třídě

- Diagnostika třídy k 30.9

- Hodnocení TVP k besedou 1x za rok v měsíci červnu

- Sebereflexe učitelů –ústně 1x za rok

Hodnocení dětí – vypracovávají učitelky na třídách

- Diagnostika dítěte k 30.1. k30.3 a k 30.6.

 

Cílem hodnocení dítěte je zjištění pokroku, kterého dítě dosáhlo, určení jeho silných a slabých stránek a stanovení dalších možností, které budou k rozvoji jeho.

 Nástroje hodnocení

- Rozhovory s učiteli a personálem školy

- Sebereflexe učitelů

- Rozhovory se zákonnými zástupci dětí

- Analýza školní dokumentace

- Analýza práce dětí

- Prohlídka prostor a vybavení školy

- Závěry kontrolní činnosti ČŠI a zřizovatele

- Zápisy z pedagogických a provozních rad

- Finanční vypořádání dotací, vyúčtování a použití dalších prostředků

- Výsledky inventarizace majetku

 Hospitační a kontrolní činnost

Ředitelka průběžně kontroluje prostředí mateřské školy a proces vzdělávání. Výsledky zaznamenává a projednává na pedagogických a provozních poradách.

Na spokojenost s provozem školy jsou při náhodných setkáních a plánovaných schůzkách dotazováni i rodiče dětí, starosta obce Pavel Běloch .

Všechny zjištěné skutečnosti budou sloužit jako zpětná vazba pro zlepšení práce celé mateřské školy.

 Pedagogicko – provozní porady

- probíhají 3x za rok dle aktuální situace

- obsahem porad je řešení otázek a problémů řízení, organizace dne, vzdělávací práce a provozu školy

- vychází z plánování školy, z kontrolní činnosti a navrhuje realizaci následných opatření

- všichni pracovníci mají možnost vyjádřit se k diskutovaným otázkám a podílet se na řešení a rozhodování

- zápis z porad je archivován

13. ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Programové a metodické zdroje -  RVP PV,školské zákony

RVP je otevřený dokument,stručná a jasný

Podmínky školy

Podílí se na něm všichni zaměstnanci školy

Vede ke zkvalitnění práce zaměstnanců školy

 

14. KRITERIA SOULADU RÁMCOVÉHO A ŠKOLNÍHO PROGRAMU

 respektuje hlavní zásady tvorby ŠVP formulované v RVP PV;

respektuje vzdělávací obsah i podmínky dané RVP PV;

podává jasný a ucelený obraz o mateřské škole, o způsobu a formách její práce a poskytovaném vzdělávání;

 vychází z vize směřování a postupného rozvoje mateřské školy v souladu s podmínkami konkrétní mateřské školy;

 představuje konzistentní celek, nikoliv soubor izolovaných a nenavazujících skutečností, a je tak dokladem promyšlené, cílevědomé a vzájemně provázané práce;

 pomáhá učitelům rozvíjet pedagogický styl a strategie odpovídající integrovanému přístupu ke vzdělávání;

 obsahuje promyšlený systém vnitřní evaluace a pedagogické diagnostiky, včetně forem, časového

 

15. POVINNOSTI UČITELKY MATEŘSKÉ ŠKOLY

Předškolní pedagog odpovídá za to, že:

  • školní (třídní) vzdělávací program, který zpracovává, je v souladu s požadavky RVP PV
  • program pedagogických činností je cílevědomý a je plánován
  • je pravidelně sledován průběh předškolního vzdělávání a hodnoceny jeho podmínky i výsledky

Předškolní pedagog by měl vykonávat tyto odborné činnosti:

  • analyzovat věkové a individuální potřeby dětí a v rozsahu těchto potřeb zajišťovat profesionální péči o děti, jejich výchovu i vzdělávání
  • realizovat individuální i skupinové vzdělávací činnosti směřující cílevědomě k rozvoji dětí, rozšiřování jejich kompetencí (schopností, dovedností, poznatků, postojů)
  • samostatně projektovat výchovné a vzdělávací činnosti, provádět je, hledat vhodné strategie a metody pro individualizované a skupinové vzdělávání dětí
  • využívat oborových metodik a uplatňovat didaktické prvky odpovídající věku a individualitě dětí
  • projektovat (plánovat) a provádět individuální výchovně vzdělávací činnosti s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami
  • provádět evaluační činnosti – sledovat a posuzovat účinnost vzdělávacího programu, kontrolovat a hodnotit výsledky své práce, sledovat a hodnotit individuální pokroky dětí v jejich rozvoji a učení, monitorovat, kontrolovat a hodnotit podmínky, v nichž se vzdělávání uskutečňuje
  • výsledky evaluace samostatně uplatňovat v projektování (plánování) i v procesu vzdělávání
  • provádět poradenské činnosti pro rodiče ve věcech výchovy a vzdělávání jejich dětí v rozsahu odpovídajícím pedagogickým kompetencím předškolního pedagoga a mateřské školy
  • analyzovat vlastní vzdělávací potřeby a naplňovat je sebevzdělávacími činnostmi
  • evidovat názory, přání a potřeby partnerů ve vzdělávání (rodičů, spolupracovníků, základní školy, obce) a na získané podněty reagovat

Předškolní pedagog má vést vzdělávání tak, aby:

  • se děti cítily v pohodě (po stránce fyzické, psychické i sociální)
  • se děti rozvíjely v souladu se svými schopnostmi a možnostmi a současně byl podněcován jejich harmonický rozvoj
  • děti měly dostatek podnětů k učení a radost z něho
  • bylo posilováno sebevědomí dětí a jejich důvěra ve vlastní schopnosti
  • děti měly možnost vytvářet a rozvíjet vzájemné vztahy a cítit se ve skupině bezpečně
  • byl dostatečně podporován a stimulován rozvoj jejich řeči a jazyka
  • se děti seznamovaly se vším, co je pro jejich život a každodenní činnosti důležité
  • děti mohly pochopit, že mohou prostřednictvím vlastních aktivit ovlivňovat své okolí
  • děti obdržely speciální podporu a pomoc, pokud ji dlouhodobě či aktuálně potřebují

Ve vztahu k rodičům má předškolní pedagog:

  • usilovat o vytváření partnerských vztahů mezi školou a rodiči
  • umožňovat rodičům přístup za svým dítětem do třídy a účastnit se jeho činností
  • umožňovat rodičům účastnit se na tvorbě programu školy i na jeho hodnocení
  • vést s rodiči dítěte průběžný dialog o dítěti, jeho prospívání, rozvoji a učení

aktualizován 1.2 2022

aktualizováno : 1. 3 2024

                                                                         zpracovala:řed.školy Vladimíra Prejzová